| Speranta12 a întrebat:

Eu in vacanta de vara am intrat aproape zilnic pe TPU, acum mai rar ca sunt cu scoala. Dar tot vad vreo 20-30 de useri pe care ii gasesc zilnic activi pe TPU. Intrebarea mea e cum de aveti atata timp ca sa fiti atat de activi pe TPU zilnic? Am vazut ca sunteti foarte implicati la intrebari si dati multe raspunsuri, unele chiar elaborate. I-am vazut pe unii useri activi chiar si toata ziua. Si mai stati si pe gratis... Cum de alegeti TPU-ul si cum de va dedicati atata timp pentru el zilnic?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Este foarte simplu, eu cel putin sunt foarte implicat pentru ca imi place sa socializez, sa ajut, sa dau o parere, poate si eu sa cer o parere despre ceva, o fac de placere. Nu totu se rezuma la bani, pot sta ore intregi de placere, asta e plata, placerea care mi-o aduce, nu consider ca stau gratis.
Am ales TPU ca este un forum dragut unde se discuta cat de cat serios.

In privinta timpului liber, fiecare isi face viata cum stie in asa fel incat sa aiba si timp de viata lui.
Este foarte bine asa, viata nu se rezuma doar la a avea obsesiva preocupare cum sa faca omu bani si atat, ca apoi sa vad ca nu mai are timp cand sa profite de acei bani.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motive:
1. Decat sa demonstrez ca sunt prost, pe Facebook, unde vad toti cunoscutii, mai bine ma dau destept anonim aici.
2. Aleg subiecte care ma intereseaza si pe mine, mai invat uneori de la altii, dar ce e mai important, imi repet cunostintele, si ma ajuta sa raman "in tema". Aici ma refer la categoria auto-moto, unde am experienta practica, dar nu lucrez foarte des, desi ma bazez pe cariera aia.
3. Timpul pierdut aici e timp liber, nu ma opresc din chestiile importante pentru TPU. Altii stau pe Facebook la fel de mult, si distribuie icoane sau bancuri expirate; eu prefer sa postez aici.

| Celcestietot a răspuns:

Esti la Oxford de nu poti intra pe TPU?

| Speranta12 explică (pentru Celcestietot):

Unde am zis ca nu pot intra? Intru dar mai rar. Curiozitatea mea e cum au ceilalti atata timp pentru TPU zilnic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Speranta12):

In pauze, in timpul orelor, la locul de munca, altii nu lucreaza etc

| Bizon95 a răspuns:

Si noi suntem in vacanta... de vara, toamna si celelalte big grin

| Speranta12 explică:

Din cate vad, oamenii aleg sa-si petreaca timpul liber foarte neinspirat. (Me included)

| Mosotti a răspuns (pentru Speranta12):

De unde ideea ca e mod neinspirat de a sta pe forum? Argumemnteaza Search.

Orice pasiune nu se contesta, orice activitate care aduce placere e la fel de buna ca oricare alta, depinde cui ii place si cui nu.
Au venit unii (ma refer la oameni in general), contra la netul asta.
Nu v-ati prins ca astia au contra sa nu cumva sa ne desteptam, ca la calc mai inveti una, alta, devii coder, devii un om informat fara sa vrei.
Lor le convenea sa batem maidanele toata ziua ca acum 40 ani de te prosteai de tot! Aia era bine dupa ei.
Si au indus oamenilor ca doar batutu minge si alergat pe santiere e biiine, e sanatooos. Aiurea.

Dar asa..ies oamenii unii capabili si sunt mai greu de controlat daca le zici ca si calcul e f bun! Si doar nu inveti stand 5 minute, normal ca stai mai mult.
Ptr ca oricum toata lumea are viata sociala, orasu e plin, parcurile, terasele, plajele-s pline, deci hai sa fim seriosi, aia e minciuna ca lumea e obsedata de calculatoare, este o placere in plus binevenita.
Unde dracu socializezi atat in real? Cu cine? Dupa cum am zis, pe net poti gasi prieteni noi chiar sa te vezi in real, partener chiar! Fara sa vrei, nu cu intentia asta, ma refer la forumuri, nu la matrimoniale unde acolo de aia te duci.

Insusi faptul ca vb aici, inveti despre viata, despre oameni, tot ramai cu ceva experienta, deci informare care = putere.
Asta ii deranjeaza.
Cand ii deranjeaza ceva incearca sa te convinga ca ce faci e boala, e anormal, dauneaza, si gata, prinde la fraieri.

| Speranta12 explică (pentru Mosotti):

"Nu v-ati prins ca astia au contra sa nu cumva sa ne desteptam, ca la calc mai inveti una, alta, devii coder, devii un om informat fara sa vrei."

Pai una e sa stea un om pe TPU si sa piarda timpul si alta e sa stea pe site-uri de invatare competente si sa invete ceva in adevaratul sens al cuvantului. Invatarea se face prin teorie, exercitiu si repetitie, ceea ce pe TPU e total opusul: informatie generala, neorganizata si nesistematizata, fara aport esential prea mare in procesul de invatare. Pe scurt, dupa timpul petrecut pe TPU, vorbesti despre de toate si-ai ramas cu nimic (concret si pe care sa-l aplici in viata ta). Coder si altele devii de pe alte site-uri.

"Dar asa..ies oamenii unii capabili si sunt mai greu de controlat daca le zici ca si calcul e f bun!"

Faptul ca sta pe TPU nu-l face mai greu de controlat. Din contra, isi pierde timpul, in viata sa reala nerealizand nimic in acel timp, nu se cunoaste nimic concret in viata lui dupa aceasta activitate petrecuta. Nici relaxare, nici creatie, nici productivitate.

"deci hai sa fim seriosi, aia e minciuna ca lumea e obsedata de calculatoare, este o placere in plus binevenita."

Eu nu vorbeam de calculatoare, ci de timpul petrecut pe TPU, ca e cam neinspirat, avand in vedere atatea alternative mult mai inspirate, chiar de pe internet.

"Unde dracu socializezi atat in real? Cu cine?"
Woo, daca ai pus intrebarea asta, e clar ca exagerezi!

"Fara sa vrei, nu cu intentia asta, ma refer la forumuri"
Aia e o optiune destul de rar folosita de oameni pentru a face prieteni. Prietenii pe care ii avem in adevaratul sens al cuvantului, cine ii are, si i-a facut evident in viata reala si au trecut prin ceva evenimente si provocari impreuna pentru a se numi asa. In rest, cei cunoscuți pe net pot ramane maxim la stadiul de cunostinte in cazul majoritatii oamenilor. Ceea ce ai descris tu ca se cunosc pe forumuri si se intalnesc face to face sunt o minoritate totusi. Si sunt cazuri rare in care prietenia de lunga durata reuseste.

Dar oricum pot fi multe de zis despre tema asta, dar deviem de la subiect. Statementul meu a fost unul simplu. Petrecutul timpului pe forumuri ca TPU, si nu numai, e o alegere neinspirata pentru un om care aspira la mai mult de la viata sa.

Pentru un om care are intrebari e cat de cat ok, desi si acolo ma lasa cu mixed feelings calitatea raspunsurilor intalnite pe acest site, insa ca om care pierde timpul numai sa raspunda la intrebari si sa faca conversație aici mi se pare total neinspirat si ii va fi in detrimentul omului pe termen lung (cand abia atunci realizeaza ca si-a pierdut timpul si avea optiuni mult mai bune de a-l petrece).

Dupa cum am mai spus, dupa timpul petrecut pe TPU, ai trecut prin de toate si n-ai ramas cu nimic esential in principiu.

De asta vreau sa scot din activitatea mea zilnica junk-uri precum TPU si Facebook cu preponderenta si sa fac ceva mai bun cu timpul meu.

| Mosotti a răspuns (pentru Speranta12):

Si uite mie imi place sa socializez si aici, de ce nu? Si placerea conteaza, nu neaparat utilitatea, sau e o utilitate de a te simti bine. Unora le place sa discute pe forumuri, sunt multe subiecte interesante, categorii de subiecte, nu vad problema.

Da, ai dreptate, sunt o minoritate aia care-si fac prieteni real pe net, dar sunt. De ex multe relatii au reusit de pe net de pe site de asta.
Ca la o anume varsta e f greu sa gasesti pe cineva liber in real.

Am zis ca unde naiba socializezi cu asa multi oameni in real, nu ca unde socializezi.

Poti scoate pentru tine daca asa consideri, e okey daca-ti face bine tie.
Dar multi sunt indoctrinati ca daca fac ceva trebuie neaparat sa duce undeva, uneori e placerea de moment si atat, gusturile nu se discuta, nu trebuie a generaliza si sa inducem la toti ca nu e bine.
Ca multi isi reprima dorintele doar ca societatea zice ca nu e ok, si sufera, asta si in aria sexualitate.

| Speranta12 explică (pentru Mosotti):

Tocmai, sunt locuri in care simt ca ma pot fructifica si din care sa simt placere mai mult ca de pe TPU.

| Mosotti a răspuns (pentru Speranta12):

Sigur, pentru tine e bine asa dar pentru tine si altii ca tine.

| Speranta12 explică (pentru Mosotti):

Sedere placuta in continuare pe TPU.
Esti nou, probabil de asta iti aduce atata placere. Insa cam colcaie de parazitari. O sa-ti dai tu seama mai incolo.

Eu m-am saturat de el.