| razadeluna a întrebat:

Eu nu cred ca e bine ca atatia parinti se iau si se duc in strainatate la lucru, si isi lasa copii, fara supraveghere, ca bunicii nu prea pot sa faca asta, sau cu ce rude mai stau ei...nu ar fi mai bine sa ii ia parintii pe copii cu ei acolo in tarile unde se duc?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Prietena mea cea mai bune are mama plecata in strainatate si s-a indepartat extrem de mult de ea.Sunt doua straine acum.Niciodata nu a fost alaturi de ea si numai sa o critice stie. E trist ce i se intampla si nu merita asta.Incerc sa o chem pe la mine mai des insa intr-un fel ii face rau si prezenta mamei mele care un om extrem de bun si amuzant si care mereu vede numai partea buna a lucrurilor.Stam mult de vorba pe tema asta si mereu imi zice ca lipseste ceva din viata.As vrea sa o ajut, sa o fac sa rada insa imi e greu sa vad ceva amuzant in situatia astasad

lolita
| lolita a răspuns:

In aceste cazuri sufera atat parintii cat si copii. este foare greu sa-ti iei copii cu tine din primul moment in care pleci din tara. dar sa castigi bani trebuie sa faci anumite sacrificii. ai doua variante ori stai in tara si vezi cum nu ai ce-i pune copilului pe masa ori pleci dar suferi pentru ca nu-l poti vedea si nu poti sata alaturi de el in anumite momente. din pacate in tara din doua salarii normale nu se poate trai nici macar decent cu toate cheltuielile ce le faci pe luna. daca niveleul de trai ar fi mai ridicat nu ar mai pleca atatea persoane.

| Oktavian a răspuns:

Da ai dreptate asa ar fi mai bine pentru toti si parintii nu ar fi asa de suspiciosi.

| betty17 a răspuns:

Eu nu am parinti sau rude plecate in strainatate dar cred ca este un lucru bun.de ce sa stai in Romania cu un salariu de mizerie cand poti sa te duci in strainatate stai 2 3 ani si faci ceva. daca si-ar lua copii cu ei nu ar mai putea sa stranga bani, iar copii s-ar acomoda greu.
totusi ar fi mai bine sa plece cand copii au deja caracterul format, sa nu fie mici si lasati pe la rude pentru ca ii afecteaza personalitatea.eu am in clasa mai multi colegi cu parintii care au plecat prima data cand ei erau prin clasa a8a, a9a si sunt persoane normale.am si un coleg care din clasa a4a a ramas ba pe la bunici ba pe la matusile lui si este un dezastru, se vede ca i-a lipsit afectiunea lorsadsadsad

succes

| Bubble a răspuns:

E greu pentru ei.Multi dorm prin gari pana gasesc un loc de munca.Majoritatea iau copii dupa un timp.Nu e usor sa iti iei copii printre straini nici dupa ce te-ai stabilit.
Am o prietena. desi mama ei e plecata de ceva ani. e super matura si inteligenta...si nu se lasa pacalitawinking
Depinde si de educatzia de mic.

| morenaRox a răspuns:

Inainte de a-i lua cu ei in tarile unde se duc, parintii trebuie sa faca rost intai de ceva bani pentru a-i putea intretine, creste etc. acolo, nu-i pot lua sa duca anumite lipsuri.nevoi...dar daca acestia se duc pentru cateva luni nu cred ca este neaparat, daca copii sunt mari si pot sta in grija bunicilor sau a rudelor, sa ii ia cu ei.Parerea mea tongue