| stela126 a întrebat:

Exista extraterestri?big grin

22 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Singuri clar nu suntem.Ar fi chiar culmea in multitudinea de galaxii si sisteme sa fim unicele forme de viatahee hee

| Flav a răspuns:

Trebuie sa va mai dau mult de inteles? Grea de cap planeta voastra.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu...
Dar eu una nu credbig grin

| Cσσкiє a răspuns:

Bună, Stela. Păi, consider că da, nu avem cum să fim singuri în infinitul Univers. Când am citit întrebarea mi-ai amintit de mine când eram mai mică : Aveam vreo 8 ani şi m`am uitat cu minunaţii mei bunici la Observator, unde spunea că un OZN a fost filmat în Bucureşti. În acea noapte m`am culcat cu bunica, ca de obicei. De fapt, n`am dormit deloc toată noaptea. Mă gândeam numai la extratereştri şi... îmi era frică să deschid ochii pentru că mă gândeam că sunt la patul meu şi mă privesc cu ochii lor adânci şi negri sau că sunt la geamul meu. Până la 4 dimineaţa am stat trează. Până la urmă am reuşit să adorm, trezindu`mă la 9, în cele din urmă. Acum ador poveştile şi filmele de groază. Noapte bună! happy Andreea, 12 ani.

| Hombre a răspuns:

La infinitatea universului ar fi prea trist sa fim singuri.Mai ales de ''Dragobete''

| zorialbi a răspuns:

Nu exista extraterestri.
În primul rând, fenomenele extraterestre nu constituie decât unul din multitudinea de evenimente "paranormale" care uluiesc omenirea la ora de fată. Cu doar câtiva ani în urmă, cei mai multi le-ar fi considerat "minuni" de domeniul fanteziei. Dr. Vallee, în cartea sa Colegiul invizibil se exprimă astfel: "Observăm în mediul nostru înconjurător evenimente neobisnuite si neasteptate ce se numără cu miile". Ele produc "o mutatie generală în structurile de credintă religioasă ale oamenilor, în întreaga lor mentalitate privitoare la conceptul de invizibil". "Se întâmplă ceva ciudat cu constiinta oamenilor zilelor noastre"; "aceeasi putere sau fortă care a marcat rasa umană în trecut se manifestă din nou asupra ei în prezent".

În limbaj crestin, aceasta înseamnă că avem de-a face cu o nouă dezlăntuire demonică asupra omenirii. În viziunea apocaliptică crestină (a se vedea sfârsitul cărtii), se stie de existenta unui timp (pe care tocmai îl trăim) în care puterea ce tine în frâu cele mai de pe urmă si cele mai sălbatice manifestări demonice pe pământ nu se va mai manifesta la un moment dat (II Tes. 2, 7).

Disparitia modurilor de guvernare si a ordinii publice bazate pe conceptia crestin-ortodoxă, asupra lumii, întruchipată de persoana regelui, domnului crestin-ortodox sau împăratului, este deja de multă vreme un fapt istoric.

Viziunea crestin-ortodoxă asupra lumii nu mai există ca un tot organic nealterat, căci Satan a fost "dezlegat din închisoarea lui" în care a fost tinut închis prin harul Bisericii lui Hristos. El a iesit acum, "să amăgească neamurile" (Apoc. 20, 7-8), spre a le pregăti pentru închinarea la Antihrist spre sfârsitul vremurilor.

Poate că niciodată de la începuturile Crestinismului încoace puterile demonice nu s-au manifestat într-un număr atât de mare si atât de pe fată ca în zilele noastre. Teoria "vizitatorilor din spatiul extraterestru" nu este decât unul din multele pretexte pe care le folosesc aceste puteri pentru a disemina si a acredita ideea existentei unor "fiinte superioare" care îsi vor asuma responsabilitatea destinului omenirii.

În al doilea rând, OZN-urile nu sunt altceva decât tehnici mediumistice de ultimă oră, prin care diavolul îsi câstigă aderenti pentru sfera lui ocultă. Ele sunt un semn teribil al marii susceptibilităti a omului contemporan la influentele demonice, asa cum nu s-a mai întâmplat niciodată în era crestină. În secolul trecut de exemplu, era de obicei necesară participarea la sedinte de spiritism pentru a intra în contact cu demonii, pe când astăzi privirea cerului este suficientă în acest scop (este adevărat, de preferintă noaptea).

Omenirea a pierdut în prezent si ultima rămăsită a unei viziuni crestine asupra existentei, plasându-se acum în mod pasiv la dispozitia multiplelor "puteri" coborâtoare din văzduh. Recentul film Întâlnire de gradul III este o dezvăluire socantă despre cât de superstitios a putut deveni omul contemporan, omul asa-zis "eliberat" de sub imperiul credintei crestine "obscurantiste"; acest om este gata într-o clipă să creadă, fără să pună nimic la îndoială, orice "experientă" neobisnuită, indiferent unde l-ar duce ea, fără să-ti treacă prin cap măcar că are de-a face cu grosolane contrafaceri diavolesti *.

* Doua alte recent descoperite fenomene "paranormale" demonstrează cu câtă îndrăzneala demonii se folosesc de mijloace fizice (in particular, aparate tehnice moderne) pentru a intra în contact cu oamenii. (1) Un cercetător leton (acum urmat de altii) a descoperit fenomenul vocilor misterioase care apar inexplicabil pe benzilor aparatelor de înregistrare, chiar si atunci când înregistrările se realizează în conditii de laborator într-o atmosferă epurată de orice zgomot, efectul lor fiind foarte apropiat cu cel al sedintelor de spiritism. Prezenta unui mediu sau a unui "psihic" în cameră favorizează acest fenomen (Konstantin Raudive, Breakthrough: An Amazing Experiment in Electronic Comunication with the Dead - Bresă către lumea nevăzută: O experientă uluitoare de comunicare electronică cu mortii, Taplinger Publishing Co., New York, 1971). (2) Se presupune ca deseori, liniile telefonice au fost folosite de

"extraterestri" cu voci metalice pentru a intra in contact cu "indivizii de legătură", cât si cu cercetători ai fenomenelor extraterestre. In ultimii ani însă s-au raportat si cazuri în care la telefon au fost auzite si voci ale persoanelor decedate. Nu se poate nega, după cum declară însusi reporterul acestui fenomen, că "diavolii cei de demult se află acum din nou printre noi", într-o măsură nemaiîntâlnită în trecut (Keel, OZN-urile: Operatiunea Calul Troian, p. 308

În al treilea rând, "mesajul" adus de OZN-uri este de natură să pregătească lumea pentru aparitia lui Antihrist; "mântuitorul" omenirii apostaziate soseste pentru a stăpâni lumea. Poate că vor sosi chiar din văzduh, pentru a imita mai bine venirea Mântuitorului (Matei 24, 30; Fapte 1, 11). Sau poate că "vizitatorii extraterestri" vor ateriza în locuri publice pentru a declansa o închinare "cosmică" în fata stăpânului lor. Sau poate că "focul pogorât din cer" (Apoc. 13, 13) nu va fi decât o parte a marelui spectacol demonic rezervat vremilor din urmă. Oricum, mesajul adresat omenirii zilelor noastre acesta este: "mântuirea asteptati-o nu de la Adevărul crestin aflat prin descoperire dumnezeiască si nu de la credinta în Dumnezeu Cel nevăzut, ci de la vehiculele din spatiu".

Este unul din marile semne al vremilor de pe urmă acesta:... si spaime si semne mari din cer vor fi (Luca 21, 11). Nu mai departe decât acum o sută de ani, Episcopul Ignatie Briancianinov nota în cartea sa Despre semne si minuni: ** "...cu câtă aviditate caută crestinii nostri să vadă minuni, sau chiar să facă ei însisi minuni! Această căutare nu dă altceva la iveală decât înselăciunea de sine, care se naste din buna părere de sine si din slava desartă, si care se sălăsluieste în suflet punând stăpânire pe el".

(http://sfaturiortodoxe.ro/ozn.htm)
(http://sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului8.htm)

| death a răspuns:

Dacă aplici ecuaţia lui Drake galaxiei noastre, obţii, cu nişte variabile cât de cât realiste, pe care nu poţi să le scoţi decât din burtă, vreo 50 de cazuri favorabile vieţii extraterestre posesoare de inteligenţă. La nivel de univers, acceptând că există cam un miliard de galaxii, ar trebui să găsim 50 de miliarde de planete populate cu omuleţi verzi sau albaştri care au ceva între urechi. Prin urmare, este foarte posibil să existe, dacă nu atâtea, măcar încă două sau trei civilizaţii care au reuşit să ajungă la un nivel avansat fără a se autodistruge, cum e trendul pe la noi prin cartier. Din păcate pentru entuziaştii vizitelor din partea vecinilor, este greu de crezut că o civilizaţie ar investi atât de multă energie în călătorii intergalactice. Ca să poată produce procesele fizice necesare unor asemenea drumuri, ar trebui ca civilizaţiile să se afle undeva în jurul treptei II de pe scara Kardashev, adică să poată utiliza toată energia unei stele. Nu cred că poate o civilizaţie să reziste atât de mult timp încât să evolueze atât de mult. Există dezastre naturale şi artificiale care pot distruge o rasă sau îi opri evoluţia. Şi, chiar dacă au un noroc chior şi nu-i loveşte nimic sau nu se bat între ei şi nu îşi distrug mediul de viaţă, au de luptat împotriva propriei metalităţi. Oare unde am fi fost noi, acum, fără conservatorismul Evului Mediu?

| ionut1980 a răspuns:

Tocmai iti raspunde unul dintre ei... laughing

| andreea7520 a răspuns:

Adică ce vrei să spui, că eu nu exist?batting eyelashes

| Brotacelu a răspuns:

Da, ar fi ceva absurd sa cred ca suntem doar noi in tot universu`

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Daca stai bine sa te gandesti si cosmonautii de pe statiile spatiale tot extraterestri sunt. Pentru ca sunt in afara Terrei. Daca te referi la viata nascuta pe alta planeta, pot sa spun ca exista bacterii. Dar daca te referi la viata inteligenta, nu stiu ce sa zic, uneori am impresia ca nici aici pe Pamant nu exista.

| Яùxsi a răspuns:

CRed ca da oh go on

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Da, vor veni sa ne pape. buhuhu happy

| NoKidding a răspuns:

Da, normal ca exista.trebuie' sa fii prea egoist sa crezi ca intr'un univers infinit sa existe doar o planeta cu viata, sa fim seriosi.Nu credeti ca este prea multa risipa de spatiu? ca doar pe terra sa existe viata? unii cand aud cuv. "extraterestrii" deja se gandesc la ceva supranatural, pe cand pe o alta planeta la cine-stie ce distanta, alte fiinte se intreaba la fel ca noi (daca exista alte forme de viata pe alta planeta). eu cel putin asa cred big grin.fiecare crede ce vrea si cat il duce mintea.

| xitty a răspuns:

Totdeauna
laughing
daca nu, cum v-ati explica de ce ne intrebam daca exista?laughing

| mermadia a răspuns:

Asteptam un raspuns de la aliens...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iezista, iezista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pe TPU vreo cativa... Poate-si repara nava spatiala si dispar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista. In curand liderii lumii vor trebui sa pregateasca masele pentru soc. Tine-ti minte ca odata cu aparitia lor (a extraterestrilor) se vor narui toate religiile. Dat fiind faptul ca ei sunt mult mai dezvoltati decat noi, pe toate planurile... spiritual, intelectual...este clar ca vor pace, nicidecum distrugere sau alte prostii pe care le-ati vazut prin filme.

| vangheliss99 a răspuns:

Oamenilor, extraterestri exista, dar nu stiu sigur daca exista in galaxya noastra ( calea lacteiei ) pot exista si in allte galaxy, pentru ca exista peste numarul de miliard care nu stiu cum se numeste, ce credeti ca noi suntem singurile entitatzi, din tot universul>?

| danielasisi a răspuns:

Da au trimis mesaje i-am vazut am vazut odata extraterestri cu o nava!

| Dy.dY KandY a răspuns:

Da...peste tootlaughing