| Nikcoletta a întrebat:

Există multi oameni saraci pe lume care nu au nici după ce bea apa.
Din ce cauză devin săraci?
Cum se descurca din ce trăiesc? Aveți idee?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca fac 12, 13 copii si nu se gandesc cu ce sa le creasca, plus coruptia conducatorilor lor si ei de fel le place munca de numai pot plus climatul din acele zonele, uite Romania, asitati social care nu vor sa munceasca

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

99.9999% se nasc saraci, nu devin saraci

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

"Din ce cauză devin săraci?"
Adica devin saraci?
Nu am prea auzit de oameni care traiesc bine sa ajunga saraci. Adica nu prea multi...
Oamenii se nasc in mare parte saraci.Din parinti saraci.Care se trag din familii sarace...
Cum se descurca? Din ce traiesc? Daca avem idee?
Sunt milioane de oameni aflati in pragul saraciei, peste un miliard de oameni care traiesc in saracie, cu mai putini de 1, 25 dolari pe zi.
Multi oameni saraci din Africa traiesc din ajutoare sub forma de apa, mancare si haine.
Multi oameni saraci traiesc din ajutoare de la stat sau organizatii.
Unii oameni saraci isi depasesc conditia, cei mai multi nu.
Aproximativ 1 din 3 oameni nu are acces la apa potabila.
Cei mai multi oameni care nu au acces sunt din Africa si Asia.
Care sunt cauzele?
Sunt multe.De la lipsa banilor,la statutul social, discriminare rasiala/religioasa care ii lasa fara unele din drepturile umane de baza.
Sunt multi oameni saraci care ar putea sa isi depaseasca conditia daca ar avea acces la educatie.
Daca ar avea idee despre cum sa cheltuiasca banii.
Cei mai multi dintre oamenii saraci nu isi permit sa faca prea multe, lucrand diferite slujbe de jos, facand diferite job-uri pe care oricine le-ar refuza, ca sa faca minimul minimului.
Saracia nu e o boala.
In schimb saracia genereaza boli.
Sunt multe organizatii care au ca scop ajutarea oamenilor saraci, dar multe nu fac ceea ce trebuie.
In loc sa dai de mancare(ceea ce nu e un lucru rau, dar mancarea se termina repede) ar trebui sa ofere slujbe.Sa ofere sanse.
Saa incerce sa aduca o schimbare.
Doar fiindca oamenii saraci primesc niste bani, mancare si haine, asta nu ii face mai putin saraci.
Fara sa produci bani, esti sarac.
Mancarea, lucrurile si banii se epuizeaza, slujbele nu.De la un job iti iei banii.Cu educatia potrivita poti sa avansezi.

| DonEduardo a răspuns:

De obicei, astfel de oameni sunt în țările extrem de instabile, care se confruntă permanent cu războaie și atacuri teroriste. Greu, extrem de greu se descurcă. Unii norocoși reușesc să emigreze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii se nasc săraci, nu au acces la educație, se nasc în familii de oameni ignoranți și înapoiați care nu au bani să-i țină la școală. Aceștia neavând parte de educație nu știu nici cum să câștige bani, să-i administreze. E un cerc vicios.