| anonim_4396 a întrebat:

Exista popoare fara religie?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cred ca au existat vreodata.Mereu oamenii si-au facut diferite sclupturi sau picturi ale unor zeitati imaginare sau reale si s-au inchinat la ele. Poate ca popoarele nou formate nu au religiethinking

April
| April a răspuns:

Popare nu, indivizi care sa declara atei, da. Mircea Eliade spune ca spiritul religios este innascut in om.In lucrarea sa despre credintele si ideile religioase el identifica forme de constientizare a existentei divinului in lume la toate comunitatile omenesti fie ele mari popoare sau triburi pierdute in jungla amazoniana sau in necunoscutele pe deplin, paduri ale Noii Guinee.

| costymaximus a răspuns:

Nu cred, toate popoarele se inchina cuiva, unei divinitati.

| MisterKat a răspuns:

Da, ateii!

| mariobros a răspuns:

Absolut toti, intr-un fel sau altul se inchina cuiva, chiar si cei care se cred `eliberati`, numai ca nu-si dau seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista popoare fara religie si popoarele noi, au religie, imprumutata sau alcatuita.