| RAY a întrebat:

Dar, de ce exista tari bogate si sarace daca nu exista diferente intre popoare?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

In tarile sarace coruptia este foarte puternica iar gradul de indoctrinare religioasa si educatia precara sunt foarte ridicate. Practic politicienii din tarile respective au vazut ca populatia este atat de indobitocita de religie si redusa la minte incat isi permit s-o exploateze pentru binele lor. Ia Romania de exemplu. Daca oamenii sunt suficient de deceptionati si manipulati, n-o sa faca nimic impotriva asta. Doar o sa indure situatia.

In schimb, in tarile bogate educatia este mai performanta iar gradul de indoctrinare religioasa este mult mai scazut. Practic oamenii nu sunt la fel de spalati pe creier si ignoranti ca in tarile sarace, astfel ca politicienii nu-si permit sa faca ce vor cu ei. Exemplul perfect aici este Franta. Gandacul de macron a incercat sa mareasca taxele si sute de mii de oameni din toata Franta au iesit si inca mai ies in strada pentru asta. Gandacul a trebuit sa dea preturile inapoi dar asta tot nu i-a potolit pe oameni, ca drept dovada ca sunt si alte motive la mijloc, poate valul foarte mare de teroristi si imigranti care au invadat Franta.
Iar eu sunt de acord cu ce s-a zis mai sus, tarile bogate s-au mai dezvoltat si de pe urma tarilor sarace. Stim foarte bine cate colonii aveau Franta si Anglia de exemplu prin Africa si Asia.

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

În fiecare stat bogat exista săraci, cum in fiecare stat sărac exista oameni cu bani. Fiecare țară ajunge in functie de cum e evoluat socio economic din istorie si pana in prezent.

| Plato a răspuns:

Germania si-a revenit in urma razboiului datorita ajutorului primit. Trebuiau sa plateasca, insa au declarat ca nu-si permit, nu au de unde, asa ca au primit. In schimb, Romania, desi a iesit invingatoare din cel de-al Doilea Razboi Mondial, nu i s-au recunoscut meritele si a fost nevoita sa plateasca daune de razboi, o suma uriasa. Germania nu a mai returnat banii primiti, acei bani i-au servit in a-si reface tara si economia, de aceea sunt atat de instariti acum.winking

| AC4S4 a răspuns:

Nu are legatura cu religia, asa cum spunea @Mclaren12. Cu ce afecteaza economia unei tari faptul ca anumite persoane decid ca in timpul liber sa mearga la biserica, etc?

Sunt mai multi factori care au contribuit la saracirea unor tari. A se observa ca toate tarile si regiunile (Germania estica este mai saraca decat restul Germaniei) care au fost sub comunism sunt mai slab dezvoltate.
In Romania am observat ca ne e frica sa votam pe cineva nou. Ce se bucurau cetatenii in primele zile de la caderea comunismului, dar, cand a venit ocazia sa voteze, 85% au votat tot cu aceleasi persoane care au fost in partidul comunist. Pe Ion Ratiu putin l-au votat in 1990. Pe Iliescu il stiau toti. Asa s-a votat in Romania mereu. N-am auzit de Ion Ratiu, nu votez. Iliescu, nume cunoscut, votez.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Crezi ca religia protestanta este un lucru pozitiv in dezvoltarea unei tari? de asta a primit fundita ca presupun ca are dreptate

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu este nici un lucru pozitiv, nici un lucru negativ.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Emotional,eu saptamana asta am vb cu Mclaren12 despre nevoie de a crede in dumnezeu, de a avea moral macar cu frica iadului, eu am spus ca poporul roman are nevoie, pentru ca actioneaza
emotional si ca nu are ratiune de a fi morali in lipsa unei religi, tu ce crezi?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da. Chiar am vazut cazuri de oameni care spuneau "vai ce te-as injura, dar sunt in post" si alte lucruri de genul asta. Nu prea ai cum sa ii schimbi, se incurajeaza unul pe altul pe deasupra.
Dar romanii iau si doar ce le place. Sa fii ortodox inseamna mult mai multe, nu doar a merge la biserica cateodata si a te spovedi inainte de Pasti.

Se poate lua in contradictie poporul japonez. Foarte muncitori, educati si respectuosi. Se stie, de asemenea, ca nu sunt nici religiosi.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Se vede ca esti ardelean, iti merge mintea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unele au fost ocupate cu razboiul si n-au avut suficient timp sa se dezvolte. De exemplu Romania a avut MULT mai multe razboaie si alte probleme decat Suedia. Bine, mai sunt si alte motive, dar asta e unul dintre ele

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Germania a avut doua razboaie mondiale si tot e pe primul loc ca economie

| relian a răspuns (pentru RAY):

Germania e pe primul loc ca economie unde?laughing ai uitat sa specifici la ce nivel e nr 1. Poate e ceva gen Simona Halep adica nr 1 mondial dar fara sa castige ceva laughing o fi Germania pe primul loc in Romania laughing glumesc poate in UE, dar nu ai spus unde anume.

Sa raspund la intrebare ar fi cam asa.De ce uni oameni is desptepti si alti nu? Cam acelasi lucru se aplica si in cazul intrebarii tale.O tara este bogata sau saraca fctie de ce locuitori are, cam aia e tot.Bogatia unei tari nu tine de resurse, tine de oamenii ce locuiesc in acea tara.Sunt tari cu resurse naturale destul de mari dar sarace lipite laughing degeaba ai resurse daca nu stii sa le expoatezi, adica dzeu iti da, dar nu-ti baga sin gura laughing cum zic oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar Germania era bogata si inainte si a reusit sa isi revina

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Germania era saraca, apoi despartita in doua

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Hmmm...e posibil sa ai dreptate.
Dar totusi, nu cred ca este vreun popor mai superior altuia. Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, dar si eu sunt curios sa aflu

| Stropdeploaie a răspuns:

Din Totdeauna a fost asa! Tarile bogate au trait de pe urma tarilor., sarace! Precum oamenii bogatii care traiesc de pe urma oamenilor saraci! Asta i viata n ai ce sa i faci!