| Sjhxjcks a întrebat:

Exista prescurtare pentru "asa am " (asa am facut, de ex) e corecta forma "așa-m"

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu e corecta forma dar o poti folosi in comunicarea verbala.

| Simpatic a răspuns:

"asa-m" nu am intalnit aceasta forma astfel scrisa, fara sa fie de genul " asa m-am exprimat, asa ma doare, asa am facut, asa m-am invatat etc"

corect este "asa am, asa imi, asa m-am " etc

exista forme de genul "asa m-am invatat eu sau "beau ca asa m-am invatat " dar nu este forma aceea simpla "asa-m" si atat

adica sa scrii asa-m invatat, asa-m place uneori ...gresit, corect ar fi "asa-mi place" pentru ca vine de la mie imi place, mie imi vine, mie imi sade bine etc!

asa-mi vine cateodata de exempluwinking

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Poti folosi "aș-am", dar e o formă proscrisă. Încearcă să scrii cuvintele complet, ex "nu am" in loc de "n-am".