| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo cultura/religie avand vreun zeu asociat cu vreo insecta?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu si nici nu am auzit astfel de lucruri legate de insecte. Dar posibil sa ma insel. De animale, clar sunt.

| Dismally a răspuns:

Da, exista: Ah-Muzen-Cab - zeul mayas al albinelor; Serket - zeita egipteana asociata cu scorpionul; Khepri - tot la egipteni zeul scarbeu etc.

| oglindasultanului a răspuns (pentru Dismally):

Scorpionul este o insecta? rolling on the floor

| Dismally a răspuns (pentru oglindasultanului):

Popular da, ca nu prea a auzit lumea de arahnide big grin

| Elelei a răspuns:

Din tot ce am citit, de animale am auzit. Nu si de insecte. Insa nu inseamna ca nu am si lacune. happy