| JoeJump a întrebat:

Facem un concurs la scoala pentru saptamana altfel despre "Reguli de comportare civilizata", si am si eu nevoie de niste intrebari gen : " Ce trebuie sa facem cand intram intr-un restaurant "...

Multumesc mult! happy

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine intra primul in restaurant: femeia sau barbatul? Multi se vor grabi sa spuna: femeia. Gresit!
La iesirea-intrarea din-in magazin (incapere) cine trece primul? Multi se vor grabi sa spuna femeia. Gresit: cine iese are prioritate. Cine intra trebuie sa astepte.
Daca un om trece si altul sta. Cine saluta primul? Intotdeauna cel ce trece indiferent de sex sau alte considerente. Aici sunt repetenti si profesorii. Habar n-au ca ei trebuie sa salute nu elevul care sta.

| JoeJump explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos!