| zorialbi a întrebat:

Fragment din interviul cu dr. Richard J. Roberts, laureat al Premiului Nobel pentru Medicina pe anul 1993, interviu aparut de curand in ziarul spaniol La Vanguardia, sub titlul "Medicamentul care vindeca definitiv nu este rentabil".

- Industria farmaceutica vrea sa fie utila pentru pietele de capital…

- Ca oricare alta industrie.

- Da, dar aceasta nu este oricare alta industrie: aici vorbim de sanatatea noastra si de vietile noastre si de cele ale fiilor nostri si ale unor milioane de fiinte umane.

- Dar daca sunt rentabile, sa va realiza o cercetare mai buna.

- Daca te gandesti doar la profit, nu te va mai preocupa sa fii util oamenilor.

- De exemplu…

- Am dovezi ca in anumite cazuri cercetatorii care depind de fonduri private ar fi putut descoperi medicamente foarte eficace care ar fi pus capat cu totul anumitor boli…

- Si de ce au renuntat la cercetari?

- Pentru ca productia farmaceutica este mai degraba interesata nu sa va vindece pe dumneavoastra, ci sa va ia mai multi bani, asa ca, dintr-o data, cercetarea respectiva este deviata catre descoperirea de medicamente care nu va vindeca intru totul, ci doar cronicizeaza boala si va face sa experimentati o imbunatatire ce va disparea din momentul in care nu mai luati
medicamentul.

- Este o acuzatie grava.

- Ei bine, este un lucru obisnuit ca firmele din industria de medicamente sa fie interesante in linii de cercetare nu pentru a vindeca, ci pentru a croniciza durerile cu medicamente cronicizante mult mai rentabile decat cele care vindeca o data si pentru totdeauna. Si nu trebuie decat sa urmariti analiza financiara din industria farmaceutica ca sa verificati ceea ce spun.

- Exista dividente care ucid.

- De asta va spuneam ca sanatatea nu poate fi o piata in plus si nici nu poate fi inteleasa doar ca un mijloc de a castiga bani. Si de aceea cred ca in modelul european mixt, cu capital public si privat, este mai putin facil sa se propage acest tip de abuzuri.

- Un exemplu de astfel de abuzuri?

- S-a renuntat la cercetarea pentru antibiotice pentru ca sunt prea eficiente si vindecau complet. Si pentru ca nu s-au produs noi antibiotice, microorganismele infectioase au devenit rezistente si azi tuberculoza, care fusese invinsa cand eram eu copil, reapare si a ucis anul acesta peste un milion de oameni.

- Nu imi vorbiti de Lumea a Treia?

- Acesta este un alt capitol trist: bolile din Lumea a Treia sunt prea putin supuse cercetarii, pentru ca medicamentele care le-ar combate nu ar fi rentabile. Dar eu va vorbesc de Prima Lume, a noastra: medicina care vindeca definitiv nu este rentabila si de aceea nu se fac cercetari in acest domeniu.

(http://ro.altermedia.info/......7865.html)

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Asta e valabil si in cazul gripei a1h1, exista o conspiratie pentru a controla numarul locuitorilor acestei planete si asta pri a li se da ceea ce "trebuie"

1 răspuns:
| gaga_5261 a răspuns:

Nu pot sa cred!