| sabin89 a întrebat:

Francezi, olandezi, camerunezi, costaricani...Dar, coastadefildeseni? Merge?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Ivory Coast > Ivorian, suna cam ciudat.
Prefer romanescul fildesean.
Mai rau de locuitorii din comunele ce poarte nume de oameni de cultura (exp. Ciprian Porumbescu).

| sabin89 explică (pentru Klepto):

Merge, ciprianporumbesceni, de ce nu? laughing

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Alora li se spune "ivorieni", de la numele in limba franceza al tarii, Côte d'Ivoire.

| darrio2007 a răspuns:

La ce?

| sabin89 explică (pentru darrio2007):

C. de Fildes este si ea la mondialul din Brazilia. De acolo mi-a venit ideea. Dar, bineinteles, intrebarea am pus-o doar de amuzament.

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

Nu merge.Li se sune ivorieni.Vezi raspunsul lui ardnaxur.Are dreptate.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Spune.Scuze!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur că da, acolo la țară la tine e perfect.

| sublime89 a răspuns:

Se spune "ivorieni" tocmai pentru ca nu suna prea bine altfel laughing

| sabin89 explică (pentru sublime89):

E, bine, cu astia s-a gasit o alternativa - ivorieni. Dar ce facem cu cei din Burkina Faso?

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Burkinabezihee hee

| sabin89 explică (pentru sublime89):

Azi favoritii mei joaca cu grecii. Le tin pumnii. happy

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Si mie mi-ar fi placut sa se califice ei, dar din pacate n-au fost atenti pana in ultima secunda.