| victor333 a întrebat:

Frica de adevar? exista? daca da atunci de ce ne e frica?

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca oamenilor le este frica de adevar in general, ci de acele adevaruri pe care daca le vor afla, nu le vor putea accepta si cu care nu se vor putea impaca. Acele adevaruri care "dor", sa zic asa. De exemplu, atunci cand vrei sa aflii adevarul in legatura cu ceva foarte important, cu orice pret, insa totodata ti-e frica de ceea ce vei afla, chiar daca asta ar duce la lamurirea acelei situatii.

| ℓαυяα a răspuns:

Adevarul doare uneori, poate pentru ca am facut ceva ce regretam, iar daca s-ar afla ceilalti nu ne-ar mai accepta. oricum toate astea ies la iveala de obicei, si o sa fie mai rau dupa.

e pacat ca trebuie sa mintim ca sa ne adaptam, pentru ca nimeni nu e acceptat asa cum e el, mereu se gasesc persoane care sa critice, persoane care nu se gandesc mai intai la defectele lor, si se iau de altii.

| IzabellaVanessa a răspuns:

Depinde...poate ne sperie faptul ca ceilalti oameni nu ne vor accepta asa cum suntem [naturali/adevarati].

| Kay1 a răspuns:

Sunt unele lucruri pe care nu le acceptam sa fie adevarate. Faptul ca s-a intamplat te face sa suferi si preferi sa nu fi aflat sau sa fi mintit.
Gandeste-te cum ai reactiona daca ai afla ca iubita te inseala sau cel mai bun prieten a murit etc.