| aly a întrebat:

Funa la cel care raspunde corect:care ese semnificatia religioasa sarbatorii ramadan

Răspuns Câştigător
| Aimee_6013 a răspuns:

Ramadan (Ramazan pentru turci, pakistanezi, etc) este a noua luna a calendarului islamic, perioada in care Quranul a fost revelat profetului Mohamed prin intermediul ingerului Gabriel. In aceasta luna toti musulmanii adulti trebuie sa tina post de la rasaritul si pana la apusul soarelui.
Ca in cazul tuturor lunilor islamice (bazate pe calendarul lunar), Ramadanul incepe exact in seara cand apare luna noua. Desi echipamentele avansate de astazi permit calcularea cu exactitate a datei aparitiei, multe tari musulmane prefera inca vechea traditie de observare a lunii pe cer. Daca Luna Noua este observabila in a 29-a zi a Shabaan-ului, atunci a doua zi incepe Ramadan-ul. In caz contrar, atunci Shabaan (luna calendaristica dinaintea Ramadan-ului) va avea 30 de zile iar Ramadan-ul incepe imediat dupa.
Observarea lunii a fost mereu un eveniment important. In Cairo secolelor 7-10 e. n judecatorul suprem se folosea de dealurile Moqattam pentru observatii iar mai tarziu a fost construit chiar si un observator pe aceleasi inaltimi, in scopul de a determina exact fazele lunii si momentele care marcheaza inceputul si sfarsitul Ramadan-ului.

Ramadanul este o luna cu totul speciala pentru musulmani, o perioada de contemplare, meditatie si devotiune religioasa. Musulmanii nu au voie sa manance, sa bea (nici macar apa), sa fumeze, sa aiba relatii intime (ori alte activitati considerate impure) pana la apusul soarelui. Persoanele exceptate sunt calatorii, femeile insarcinate sau care alapteaza, bolnavii, femeile aflate in acea perioada fiziologica a lunii, copiii pana la o anumita varsta. Ramadanul este special pentru credinciosii musulmani deoarece:

- in aceasta perioada s-a revelat Quran-ul
- rasplata lui Dumnezeu se multiplica pentru cei care tin post
- portile Raiului se deschid iar cele ale Iadului se inchid
- este o luna a apropierii de Dumnezeu, o luna dedicata studiului religios si credintei
- au loc rugaciunile Tarawih
- este o luna a tolerantei, intelegerii, compasiunii, nefiind permise rautatile si comportamentele negative
- este perioada in care creste coeziunea intre membrii societatii musulmane
- este cea mai buna ocazie din an pentru ajutorarea celor saraci

1 răspuns:
| Swear a răspuns:

Postul in luna Ramadan a fost stabilit in cel de-al doilea an Hijri (Hijri desemneaza migrarea Profetului – pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui! - din Mekka in Medina) si este obligatoriu pentru orice musulman adult, inzestrat cu ratiune, asa cum spune Allah Preainaltul :

Quote
O, voi cei care credeti, v-a fost statornicit voua Postul, asa cum le-a fost statornicit si celor dinaintea voastra. Poate ca veti fi cu frica!

Pentru putine zile, insa, acela dintre voi care este bolnav sau in calatorie, [va posti] un numar [egal] de zile. Va trebui ca aceia care sunt in stare [sa posteasca, dar nu o fac] sa dea in compensare hrana pentru un sarman. Acela care de bunavoie va da si mai mult [in compensare], binele va fi pentru el. Dar sa postiti este si mai bine pentru voi, daca pricepeti!

[Aceste zile sunt] luna Ramadan, in care a fost trimis Coranul, drept calauza pentru oameni, dovezi limpezi pentru drumul cel drept si Indreptar. Si oricare dintre voi care este in calatorie [sa posteasca] un numar [egal] de alte zile. Allah va voieste usurarea, nu va voieste impovararea si sa impliniti acest numar si sa-L preamariti pe Allah, pentru ca va calauzeste pe calea cea buna. Poate ca veti fi multumitori! (cap. Al-Baqara 2 : 183-185)