| davidutzu12 a întrebat:

Imi puteti da date despre sarbatoarea Ramadan adica: Care sunt mancarurile traditionale? Care este semnificatia religioasa? Ce activitati se desfasoara? Ce ornamente sunt folosite?

Răspuns Câştigător
| AlleD a răspuns:

Ramadanul se sarbatoreste de cand Allah i-a inmanat ingerului Gabriel Coranul. De dimineata se mananca porridge (terci din fulgi de ovaz) si paine, la pranz se mananca fructe multe, iar seara multe legume. Ca activitate, stiu ca musulmanii se roaga de 5 ori pe zi cu fata la cetatea sfanta Mecca, fac pelerinaj in aceeasi cetate si tin post, care le interzice cat e soarele pe cer sa manance si sa bea. Exceptie fac calatorii, femeile insarcinate si copiii.
Sper ca te-am ajutat!