| catutu666 a întrebat:

Cine stie desmre sarbatoarea ramadan Care este semnificatia religioasa? Care sunt mincarurile traditionale? Ce activitati se desfasoara ce ornamente sunt folosite?

2 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Ramadanul este o luna sacra, se calculeaza dupa calendarul musulman si ei o socotesc cand incepe. Ramadanul e o purificare, il curata pe musulman de toate pacatele de peste an. In timpul acestei luni, musulmanii nu au voie de la rasaritul soarelui si pana la apusul soarelui, sa manance, sa bea, sa fumeze sau sa aiba contacte sexuale. Dupa apusul soarelui, iau masa, intai barbatii apoi femeile. Masa numita iftar si ncepe cu curmale si apa, apoi mancarurile traditionale musulmane din care nu lipseste painea de Ramadan. Orasele se impodobesc, cladirile si moscheele sunt luminate. De asemenea musulmanii, nu trebuie sa minta sau sa fie violenti si trebuie sa daruiasca celor saraci. Ramadam inseamna a arde, adica arderea pacatelor. Ramadanul se incheie cu o sarbatoare de 3 zile care se incheie cu mese imbelsugate si cadouri pentru cei dragi.