| und3c3ive a întrebat:

Haideti sa va fac un joc. Voi faceti o scadere. dintr-un nr din 3 cifre scadeti intorsul lui. ex: 452-254. Imi spuneti doar ultima cifra din rezultat si eu va spun tot rezultatul.big grin

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Scuze, n-am vazut ca e vorba de ultima cifrahappy Oricum, rationamentul este cel de mai sus.
Daca numarul e de forma 99(a-c):
99 x 8=792=>ultima cifra este 2
99 x 7=693=>... 3
99 x 6=594=>... 4
99 x 5=495=>... 5
99 x 4=396=>... 6
99 x 3=297=>... 7
99 x 2=198=>... 8
99 x 1=99=>... 9
Ultima cifra nu poate fi 1 pentru ca nici a, nici c nu pot fi 0 sau 10, ca diferenta sa poata fi 9 (diferenta minima este 9-1=8).
Asta e varianta mea. Daca exista si alta varianta chiar sunt curioasa sa mai aflu si alte metodehappy

15 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Variantele 8 si 5, pe care le-ati dat voi nu sunt posibile. Rezultatul scaderii intorsului unui numar din numarul respectiv trebuie sa fie multiplu de 99.
Uitati de ce:
Un numar de forma abc se scrie ca 100a+10b+c
Intorsul acestui numar este cba, adica 100c+10b+a
abc-cba=100a+10b+c-(100c+10b+a)=99a-99c=99(a-c)
Cum a si c sunt numere intregi de la 1 la 9, rezultatul nu poate fi nici 5, nici 8. happy

| zorialbi a răspuns:

Uite am scris toata argumentarea mai sus. Mi-a placut jocul astahappy

| zorialbi a răspuns:

Eu tocmai editam mesajul si cand am dat "trimite" mi-a aparut fundita...

| love44katyp a răspuns:

5 happy hai sa te vad

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Ah deci ne iei cu ghicitori de matehee hee.

Bine.

8 happy

| FemeiaPaiangan a răspuns:

@und3c3ive Defapt...Nu tongue

E -198

123-321=-198

Ai fost peaproape oricum.winking

Cat despre ghicitoarea ta...Ai luat-o dintr-o carte de mate sau de pe net.

| FemeiaPaiangan a răspuns:

I-a citeste mai atentwinking

123-321= -198 nu 198

happy

Deci...Tzeapa laughing

| und3c3ive explică:

Love44 la tine e 495 iar la tine alexa e 198 corect?

| und3c3ive explică:

Hai mai zoriabli citeste intrebarea. nu e tot rezultatul. ci doar ultima cifra din rezultat

| und3c3ive explică:

Daca stie cineva pe bune cum se rezolva ii dau funditabig grin si multe felicitari

| und3c3ive explică:

Zoriabli. ti-am dat fundita ca stii matematica foarte bine. nu stiu daca stii exact cum se face "jocul "asta. dar mi-ai zis o teorie bunatongue Daca vrei. poti sa le spui tu de unde imi pot da eu seama de tot rezultatul doar stiind ultima cifra. Ca sa vada ca nu ti-am dar fundita degeaba tongue

| und3c3ive explică:

Andreea 396smug Corect?

| und3c3ive explică:

Mai. nu stiu ce ai zis u acolo. dar nu cred ca poti calcula. Adica toata faza e sa ghicesti TOT rezultatul! Eu iti spun ultima cifra din scaderea mea...( care trebuie sa fie din 3 cifre cu intorsul lui) si u imi spui TOT rezultatul. Daca eu iti calculez 764-467 si iti sizc ultima cifra din rezultatul meu. ai putea sa imi spui tot rezultatul? fara sa stii din ce numere am scazut eu? Asta e jocul meu tongue

| und3c3ive explică:

laughing Si eu cum am zis alexa?laughing Nu am luat-o din nici o carte de mate si nici de pe net. o stiu de foarte mult timp. si nu o stiu din capul meu. normal ca tot de undeva. e o chestie logica.nu stiu dc ai zis u Nu.am zis altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti tu asa buna de ce nu rezolvi tu? Habar n-ai cum se face da te dai mare ca e cu -! Abis. e de pe net. rolling on the floor uita-te tu p net si in cartile tale de mate si zi-mi si mie rezultatul la o scadere de-a mea cu ultima cifra 5 de ex. Daca nu sti nu mai fi tare. Sa comenteze cei care stiu cum se face jocul. ca totusi e si de logica. totusi astept sa-mi spui u din cartea ta d mate rezultatul.winking