| AaLexS a întrebat:

Cine imi da si mie niste idei de carti pe care sa le citesc? :-\
Nu prea grele laughing. Ma refer ' ...Am doar 13 ani. Vreau carti pentru varsta meawinking. Si sa fie ceva gen' aventura. Ador cartile de aventura si de comedie happy.

Funda la cel mai folositor raspuns! >big grin

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Twilight nu e aventura ci un roman apatic despre ceva vampiri care se indragostesc de oameni. Caaaat de original poate fi!
Pentru varsta ta ar merge Jules Verne (42 de carti toate de aventura ai din ce alege), Morcoveata de Jules Renard, Ciresarii de Constantin Chirita, Calatoriile lui Guliver de Jonatan Svilt, Gargantua si Pantagruel de François Rebelais, Zece negri mititei de Agatha Christie (de fapt cartile ei sunt imi mult de mister, dar sunt interesante) Robinsoe Crusoe de Daniel Defoe (astea iti trebuie pentru clasa a7a) Baltagul de Mihail Sadoveanu (cls. a8a obligatoriu) Ernest Hemingway
Bătrânul şi marea, Walter Scott
Ivanhoe, Mark Twain
Aventurile lui Tom Sawyer, Karl May
Testamentul incaşului, Stanislaw Lem
Ciberniada, Herbert Wells
Omul invizibil, Victor Hugo
Mizerabilii, Emile Zola
Povestiri pentru Ninon, Arthur Conan Doyle
O lume dispărută (tot pentru clasa a8a dar mi se pare ca sunt facultative)
Lectura placuta

| AaLexS explică (pentru Mangustă):

Multumesc mult! kiss

| Mangustă a răspuns (pentru AaLexS):

Cu placere si scuze pentru asezare, nu stiu de ce e asa, dar sper sa-ti poti da seama care carte cu care autor.

| AaLexS explică (pentru Mangustă):

Nu-i nici o problemawinking.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice de Agatha Christie... si Harry Potter (>^_^)>

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Ai putea incerva Twilight.