| Nati006 a întrebat:

Hei! Aș avea nevoie de niște păreri privind o situație mai ciudățică aș putea spune. Poate că există pe aici persoane care au vreo explicație plauzibilă. Deci este vorba despre un bărbat, cu vârsta de 30 de ani( eu am 20 de ani). In urmă cu un an și câteva luni ne-am cunoscut la locul de muncă unde eu aplicasem. Am inceput inexplicabil să ne înțelegem super bine, chiar ciudat de bine. El este însurat, are o fetiță. Eu sunt singură, ideea este că incepuse să fie foarte emotiv in preajma mea, mi-a mărturisit că mă place enorm de mult și multe ale cuvinte, printre care și acel " te iubesc" spus bineînțeles după ceva vreme. Aș minți să spun că mie nu mi-a fost deloc drag de el, chiar am inceput să îl simpatizez mult în ciuda faptului că nu era genul meu de bărbat, m-a făcut să îmi placă tare de el pe parcursul cunoașterii. El îmi spunea mie că dacă eu sunt dispusa să avem ceva serios el renunță la căsnicia cu respectiva doar că vrea să fie sigur de asta, ca să nu fie prostit. S-au întâmplat atât de multe în timpul acelui an, el mi-a mărturisit multe lucruri din viața lui personală. Noi am renunțat să mai vorbim pentru că eu am hotărât asta, iar acum după atât timp el m-a cautat din nou, fiind în continuare căsătorit. Ce părere aveți? Oare el chiar îi pe bune sau sunt doar cuvinte pentru a mă obține și după să plece? ( Țin să menționez faptul că nu ne-am culcat sau sărutat, doar îmbrățișări și pupici pe obraz. Și bineînțeles ne adresam cuvinte drăguțe)

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am niste sfaturi in contradictoriu laughing
1. daca te atrage cineva, simti "chemarea" si consideri ca e reciproc, nu mai ceri sfaturi. Sfaturile noastre sunt gratuite, nu gandim prea departe problema ta. Nu o sa mai vorbim peste 3 luni, sa aflam daca ti-e bine sau nu. Lasam aici cateva propozitii in incercarea de a parea intelepti, si atat.
2. daca respectivul era sigur ca nu este fericit cu actuala sotie, divorta de ea indiferent ca "mergea treaba" cu tine sau nu.
3. daca aveti un an de saruturi si flirturi zilnice, el ca barbat matur, ar fi trebuit sa divorteze deja de sotia lui, si sa faca pasi concreti spre tine.

Deci, nu iti recomand individu'.
Nu imi plac oamenii care isi iau backup in dragoste. Nu exista partener mai bun, partener de rezerva. Nu te casatoresti ca sa divortezi, nu faci copii ca sa le parasesti mama pentru una cu 10 ani mai tanara.
Individul tau e praf.
Poate nu e un smecheras care abureste fete pentru sex, dar asta ar insemna ca e un idiot care isi face familie din greseala, si sufera toti in jurul lui.
Fugi de el.
Daca spuneai ca l-ai cunoscut in mai, si-a parasit nevasta in iulie si din septembrie te trezeste cu trandafiri, intelegeam ca probabil nu i-a mers casnicia si chiar merita a doua sansa. Dar sunt foarte rare cazurile alea. Tu ai prins un distrus.

| Nati006 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc de răspuns! Da, cu siguranță am să mă feresc de el.

| Hammurabi a răspuns:

E un tip parșiv.
Tu chiar crezi că își va părăsi familia, soția și copilul?
Și dacă chiar, să zicem, și-ar părăsi familia, tu chiar ai vrea să fi împreună cu un asemenea om, cu un asemenea caracter?
Ai fi împreună cu el doar până va găsi alta nouă și va repeta povestea.
Întoarce-i spatele că e o mizerie de om.

| Nati006 explică (pentru Hammurabi):

Da, ai dreptate. Trist este doar că l-am simpatizat și eu, nu știu cum dar s-a întâmplat laughing) oricum, mersi că ți -ai spus părerea^⁠_⁠^

| Hyperion7 a răspuns:

Uhm, situația e una clasica, de obicei așa se întâmplă.Iti spala creierii, te atrage în capcana și eventual poate profita puțin de tine și gata.
In cele mai multe cazuri NICIODATĂ EVER indivizi de-al de el nu-și lasă casa și copiii pentru o simpla plăcere, pentru că da, cam așa ești văzută!
De obicei se ajunge in punctul in care posibil soția lui sa te confrunte sau sa te lase el balta.El poate să-ți spună verzi și uscate, e un joc riscant ...de ce sa te riști degeaba și după tot tu să plângi in pumn? Draga mea,tu vei fi cea care suferă,nu el,el are familie și copil,fi sigură că tu ești una din victime, nu ești singura și probabil că soția lui e conștientă de asta, dar pentru copil îl iartă.
EVITA-L și îți vei mulțumi, pentru ce să-ți faci probleme cu mana ta?
Eu unul te sfătuiesc fiindcă am văzut numeroase cazuri SF la tv și dacă nu mă crezi, doar lasă-l să te prindă în capcana și după vei înțelege că de fapt așa e.
Ești în floarea vârstei, trăiește frumos alaturi de cineva care chiar te iubește, nu alaturi de unul care te vede doar ca pe o plăcere sezonieră și atât.
Numai bine!

| Nati006 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc de răspuns și de sfatul tau!^⁠_⁠^

| Hyperion7 a răspuns (pentru Nati006):

Cu mult drag! Multa grija îți doresc!

| Dismally a răspuns:

Da, s-a plictitsit cu sotia si mai vrea ceva pe langa.

| VoidEternal a răspuns:

Nu ai nevoie de complicația asta in viața ta. Sunt mulți bărbați și femei nefericiți în căsătorie. Hammurabi și NoTurbina au dreptate dar se grăbesc un pic să îl judece. Sunt bine intenționați, dar ambii sunt burlaci și din afară pare simplu. Nu merge, simplu, bag divort. Lucrurile astea nu sunt totdeauna în controlul tău (mă refer la o căsnicie), lucrurile se schimbă, oamenii la fel, un copil venit într-o căsnicie poate aduce la iveală probleme de care nu aveai habar înainte, care efectiv nu existau, schimbă cu totul dinamica relației și pe ambii părinți, definitiv. Uneori ești în fața alegerii imposibile de a continua relația așa, punandu-te pe tine pe planul doi, sau de a-i oferi cadou copilului tău cadou de "bun venit pe lume" o familie dezbinată.
Unii divorțează, dar multi rămân. Cei mai mulți. Pentru ca în codul nostru sursă, instrucțiunea principală, "our prime objective" este sa îți protejezi copilul. E pură biologie.

Daca alegi să continui, vă așteaptă pe amândoi numai suferință. E posibil ca el sa fie așa cum zic băieții, un papițoi care vrea doar să profite de o fata mai tânără, sa mai încerce ceva nou din meniu. Însă poate chiar există sentimente reale, si el chiar suferă. Caz în care va așteaptă și mai multă suferință. Pe amândoi în cazul ăsta.

Nu i-ai face niciun bine in orice scenariu. Renunță la el. In cazul ideal va găsi în el puterea de a face lucrurile să meargă pentru copilul lui. Iar tu, vei găsi pe altcineva.

| Nati006 explică (pentru VoidEternal):

"Nu merge, simplu, bag divort. Lucrurile astea nu sunt totdeauna în controlul tău (mă refer la o căsnicie), lucrurile se schimbă, oamenii la fel, un copil venit într-o căsnicie poate aduce la iveală probleme de care nu aveai habar înainte". Exact cuvinte de genul îmi tot spunea atunci când nu înțelegem de ce nu renunță pur și simplu dacă nu îi este deloc bine în relația lui. Pentru el să facă asta, nu pentru mine. Bineînțeles că cel mai corect este să nu mă complic cu așa ceva? Mulțumesc pentru răspuns!^⁠_⁠^

| Alissia97 a răspuns:

Nu iti complica viata, tu esti singura si fara obligatii.
Gaseste pe cineva singur si fara obligatii ca tine, nu are rost sa ai probleme in viitor cu o sotie furioasa si mai stiu eu ce.
Esti tanara traieste-ti viata cum stii tu mai bine.

| MihailVeteranu a răspuns:

Nu îți recomand o relație cu el. Având și copil+diferența aceasta de vârsta, probabil te va folosi ca pe o plăcere.