| giulia283 a întrebat:

Hei! Atunci cand se prabuseste un avion cum anunta aia de la aeroport? Acolo unde anunta cursele ca cat ajung din astea.

1 răspuns:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Procedura este destul de complexa. Mai intai dirijorii de trafic observa disparitia de pe radar, apoi se localizeaza transponderul (O RADIO-BALIZA CU CARE ESTE DOTAT ORICE AVION) ca are o pozitie fixa (daca este intr-o zona acoperita GPS) si urmeaza un lant de alte proceduri, pana ce se anunta prabusirea.