| Mica5Pica a întrebat:

Hei...sad buna!
nu ma simt deloc bine.
sunt fata am 16 ani aproape, mai am un frate iulian de 19. tata a lucrat in Italia de cand eram eu micuta. a stat mai mult plecat. venea doar la cateva luni si statea o sapt-doua. acum e acasa.
parintii mei nu se mai inteleg. am obosit sa le mai explic punctul meu de vedere. ei nu inteleg. mama vorbeste mult, e cam rautacioasa si tata e rau. dar in general sunt niste firi foarte bune.
ei vorbesc urat unul cu celalalt. certurile astea zilnice, de la absolut nimic ma fac sa fiu foarte trista. mi-e foarte frica oentru mama, ea e putin bonava(cu un organ) si ma tem sa nu cada in depresie. tot ne vorbeste ca asteapta sa mai cresc eu si...crying chiar lacrimez acum//// stiti voi chestia cu trenul.
problemele cu banii m-au facut sa nu mai am incredere in nimeni. nu ma mai pot bucura de viata, sa am o copilarie frumoasa si toate cele... imi pare rau ca nu e si ea vesela. crede ca el o inseala, e geloasa si e super naspa. va spun sa va bucurati daca exista o armonie frumoasa in familiile voastre. eu m-am gandit ca, daca Bunul Dumnezeu doreste si cu ajutorul Sau, o sa am o familie altfel, o sa invat din asta.
nu mai am niciun cuvant, se gandesc la divort... e prea mult pentru mine sad. ma gandesc de unde va avea mama bani. offf. totul este investit in casa. imi pare rau pentru tot. as dori niste sfaturi. cum se poate indrepta situatia? sad

1 răspuns:
| titi14 a răspuns:

Pai cum sa se poata? Ar trebui ca unul dintre ei sa mai lase putin de la ei! Incearca tu sa intervii mereu cand se cearta si sa atenuiezi certurile si sa incerci sa rezolvi tu motivul certii! Ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le zici ca daca se ajunge cumva la divort asa le va si mai greu amandurora si ca nu vor avea cum sa va creasca pe voi! Aceste lucruri trebuie vorbite si cu ei si sa se gandeasca la ce vor face! Amintestele de vremurile bune cand se intelegeau ca au reusit sa faca o familie si ca au reusit sa va creasca! nimic nu merita pentru un divort! odata ce s-au iubit si s-au casatorit si au facut si doi copii! impreuna sa moara nu sa divorteze! aceste lucruri trebuiesc comunicate si lor deoarece nu iese nimic bun dintr-un divort! Iar mama ta sa nu mai fie atat de geloasa pentru ca daca nu are dovezi cum ca o inseala nu are nici motive a creada asta! Mai vino cu detalii odata cu trecerea timpului happy! Daca doresti!