| Arianaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Hei! happy Cine imi poate explica passe compose? Adica niste definitii sau ceva thinking Si daca s-ar putea si un verb conjugat ca sa imi dau seama cum se face. Nu imi fac tema, vreau doar sa il inteleg happy. Multumesc!
Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| RedHots a răspuns:

Voi incerca.
Passe compose se compune dintr-un verb auxiliar care pot fi avoir sau etre si un participiu trecut. Etre se foloseste pentru verbe de miscare gen: descendre, aller, partir, rentrer, arriver; pentru verbele pronominale si pentru verbele naitre, murir si rester.Pentru restul se foloseste avoir. Participiul trecut il afli astfel: grupa 1 dai,, R'' din,, er'' la o parte si pui accent ascutit pe ultimul,, e''; Grupa 2 dai la o parte,, r'' din,, ir'' iar la grupa a treia sunt verbe neregulate. Cauta o lista cu participiile trecute de la aceste verbe nu exista o regula (de ex: vouloir-voulu, voir-vu, savoir-su, etre-ete cu ascutite pe e, avoir-eu). Verbul auxiliar il conjungi la prezent la persoana si numarul dat iar participiul il pui asa cum il ai. Daca conjungi cu etre si ai persoana 3 gen feminin pui un,, e'' la finalul participiului, daca ai plural pui un,, s'' la finalul participiului.
Exemplu grupa 1: j'ai mange(ascutit pe e)
grupa 2: j'ai fini
grupa 3: je suis parti
elle est partie
elles sont parties
sau
j'ai su
nous allons su
Sper ca ai inteles macar jumatate din ce am spus si scuze daca e vreo greseala nu am material la indemana ti am spus din ce stiam de la olimpiada de anii trecuti. Daca mai ai vreo intrebare imi spui. Bafta