| Loyd06 a întrebat:

Hei. De fiacare data cand ma enervez adopt un ton grav, afectat si pur si simplu nu pot sa ma abtin sa nu comentez. Nu ma enervez des, dar cand o fac, se simte. Nu ma enervez zgomotos, dar vorbesc FOARTE afectat. Pana si ai mei au sesizat lucrurl asta si au inceput sa ma ia la misto si sa se amuze pe faptul ca ma exteriorizez in felul asta. Cum as putea sa ma temperez?

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Gandeste-te ca nu merita sa iti strici nervii pentru un lucru trecator si pune-te in situatia celora la care le faci acest scandal, daca ar fi un strain sau o cunostiinta care nu stie prea multe despre tine, o sa ii sperii si o sa te creada un disperat. Incearca sa te controlezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afectat, adica? te balbai, rupi cuvintele, esti incoerent? Nu stiu ce-au vazut ei la tine de ras, dar poate fi doar un tic sau poate o problema mai grava.
De ce sa te temperezi daca zici ca nu o faci des.Trebuie sa te eliberezi intr-un fel. Poti face face un sport de full contact ca sa te obisnuiesti cu confruntarile.Dar, e mult spus, trebuie vazut cum te manifesti.Problema ta e din cauza alor tai si se vede ca te afecteaza, nu stiu daca emotiile se accentueaza atunci cand astepti reactiile de grup ale peroanelor apropiate, sau in momentul in care ai un conflict cu o persoana.Mergi la psihologul scolii daca mai esti elev sau cauti unul privat.

| gazza01 a răspuns:

Poate o sa ti se para o prostie dar eu vb serios happy trage aer adanc in piept si da'l afara de cateva ori si numara pana la 10, atunci cand incepi sa te enervezi!