| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa nu ma mai enervez asa de tare din orice?
Spre exemplu :
Acum cateva minute eram singur in camera la camin, si ma uitam la un anime foarte interesant, si eram foarte captivat, si a venit un coleg de camera, si a intrat in camera si a inceput sa puna muzica la laptop (data la maxim, iar eu nu mai intelegeam nimic din acel anime), si a inceput sa vorbeasca aiurea, si sa imi spuna tot felul de chestii banale care nu ma interesau, cum ar fi ca si-a cumparat el paine, si ma tot intrerupea sa ma intrebe ce fac, desi el vedea ca ma uitam la ceva, pur si simplu ii place sa ma deranjeze pentru orice nimic, iar eu ma enervez foarte tare si imi vine sa imi smulg parul din cap, dar ma prefac ca nu il aud si nu il bag in seama si nu il las sa vada ca ma enervez, dar totusi nu mai pot sa rezist asa.
Asta se intampla in absolut fiecare zi, de duminica seara pana joi dupa amiaza, ca atunci pleaca el acasa, si joi seara plec si eu acasa, iar duminica seara ne intalnim din nou aici, si totul o ia de la capat.
Cum as putea sa fac sa nu mai ma enervez asa de usor?
Sa nu imi spuneti sa il ignor si chestii de genul, ca am incercat si nu merge, si parca ma enervez mai tare daca fac asta.
Va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi.
Multumesc anticipat!

59 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ia Magne B6 si fa autosugestie: "Sunt calm, senin, si nu ma las enervat de colegul." Si ia-ti si niste casti cu burete mare, sa nu il mai auzi pe ala.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Incearca sa te controlezi, sa nu te enervezi tare pe el in asa fel incat sa ajungeti la cearta. Cel mai important, spune-i:,, bai X, vreau sa ma uit la ceva, te rog frumos, opreste si tu muzica aia. In doua ore termin si dupa poti sa asculti si tu n ore. Nu pot sa ma concentrez si sa citesc daca tu tii muzica pornita. ". Repeta-i asta de fiecare data, pana se obisnuieste ca atunci cand tu te uiti la ceva, el nu bubuie caminul si tace.

| MihaelaDart a răspuns:

Cumparati niste casti si asculta in linistea ta filmele, muzica, show-urile online si atunci poate sa vorbeasca si tu oricum nu-l vei auzi, doar daca va veni la tine sa-ti smulga castile din urechi. Asa va vedea ca esti cuprins in ale tale si nu te intereseaza de ceea ce spune el.

| Mayhem666 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Stau toata ziua cu castile in urechi cu volumul dat la maxim, si tot se aude de la el.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mayhem666):

Spune-i sa dea el volumul mai incet laughing... Poti vorbi fara sa te enervezi pe el, ca esti atent la film si dupa ce se termina apoi puteti comunica in pace. Se plictiseste si vrea sa stea de vorba cu cineva.

| Mayhem666 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu e genul care sa asculte de ce ii spun altii, si crede-ma am incercat asta deja, dar lasa, ca ma pusesem sa citesc o manga si ascult muzica tare si incerc sa ma concentrez pe ce citesc, si pot sa spun ca am fost foarte atent la ce citeam si am si uitat de nervi, si deja am ajus la volumul 7, si imi place extrem de mult.

| Drimmero a răspuns:

Da-i 2 perechi de palme si se potoleste.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt sigur ca nu o sa functioneze, dar mersi oricumwinking

| anonimg a răspuns:

Conducerea caminului(a scolii) trebuie sa aiba regului. Si printre acestea trebuie sa existe si aceea de a nu deranja pe ceilalti.
Tu trebuie sa-i spui amiabil: "Cand sunt la calculator trebuie sa folosesti castile, pentru ca mie nu imi place muzica aceea. Si chiar daca mi-ar placea, nu o pot asculta acum caci sunt ocupat cu altceva." Si poti continua: "Acum zi tu, ti-ar place sa fac un lucru care nu iti place?"
Ma mai gandesc si la altceva acum: poate ca el vrea sa scape de tine din camera i sa aduca pe altcineva daca da dovada de un comportament neadecvat. Oricum ar fi, sunteti de-o seama si tu trebuie sa fii la acelasi nivel ca el: nici mai jos si nici mai sus. Nu-l lasa sa stapaneasca peste tine. Si tu platesti la fel ca si el. Si tu ai necazuri la fel ca si el. Spune-i direct ce vrei de la el, dar pe cale amiabila.
Trebuie sa-i spui. Caci sunt unii care n-au obrazul subtire si nu-si dau seama ca ceva la ei ii deranjeaza pe ceilalti. Altii stiu asat dar se fac ca ploua. Oricum ar fi trebuie sa-i spui. Daca devine agresiv va trebui sa te muti, nu inainte de a raporta conducerii comportamentul lui.

| Florentina9210 a răspuns:

One shot, bang and you are DEAD! sper ca ai inteles mesajul!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Am inteles mesajul.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Vorba iubitului meu cand se supara sau cand se ia cineva de mine e gen: ''crezi ca oamenii astia merita sa traiasca''? un glont de 9 mm si se rezolva, daca sunt tari in gura, asa si tu acum, cine este el sa se lege mereu de tine? Trebuie sa iei initiativa!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Din moment ce ne cunostem inca de la gradinita, cam stie ca ma deranjeaza, si face asta intentionat, uneori mai sta pe Skype cu prietenii lui pe care eu nu ii suport, si mereu face asa fel incat sa apar si eu in cadru, si mereu ii spun ca ma deranjeaza, dar el tot face, de multe ori cand ii spun sa inceteze, face si mai rau ca inainte, deci daca iau initiativa, o sa iei tot eu in dezavantaj.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti genul care suporta si inghite? Incearca sa te impui in fata lui. Din cate mi-ai spus, ori are ceva cu tine, ori are probleme cu capul. Din doua, trebuie sa fie una!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Cred ca are un pic din ambele laughing
Sunt genul care tace, si tot tace, dar cand ma enervez la culme, nu mai stau pe ganduri si ii *** un pumn in fata de iese pe geam.
Sa mai ma enerveze el mult, si vede ce pateste. Nu stie de ce sunt eu in stare laughing
*The knife is one of my best friends*

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Asa te vreau, copile! laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Mi s-a cenzurat un cuvant din raspuns cu 3 stelute, dar cred ca te-ai prins ce era acolo.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Iti dai seama!

| Mieeez666 a răspuns (pentru Florentina9210):

9mm? Prea usor, prea rapid. Trebuie o moarte leeeeenta si dureroasa. :3
Ii bagi o scobitoare-n **** si astepti sa moara de durere. laughing
Sau iei un bolovan si dai in el pana crapa. :3
AnimeLover hotaraste cum sa-l tortureze, metode sunt. laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mieeez666):

laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu speria baiatul! Adevarat spui, intr- secunda poti, sau nu poti sa rostesti: sau a nu fi! Dar sa nu privim asa de SEVER viata!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti se intampla des?
Intamplator si eu mi-am enervat cativa buni prieteni! Azi!
E doar forma umana a noastra!
Laolalta cu imprejurarile din viata care ne solicita!
Si nu am avut 'tactul' ca asta eram atunci: entuziasmat de, ce sa zic, realizarile mele!
Oamenii sunt facuti ca MUZICA: ritm, armonie, Contrapunct, melodie!
Daca am traduce si am interpreta:daca nu suntem pe faza(ritm, cu cineva) o lasam balta! Pur si simplu trebuie amanata discutia! Nici pe noi sa ne blamam, nici pe celalalt!
Lasam un timp sa curga!
Armonia astfel se castiga!
Contrapunctul, adica divergenta armonica de idei, te ajuta si ea daca respecti toate celelalte faze!
Nu te speria!
Nu ai ce-mi multumi, cata vreme si mie, uneori, rar mi se intampla ca tie! Bafta! Sper ca ai inteles, numai daca si mai reflectezi!
Da, draguta, nu te speria!

| Mayhem666 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am inteles ce ai spus sau la ce te-ai referit.

| Felys a răspuns:

Cel mai simpul te muti, iti iei alta camera sau garsoniera ceva si stai singur, in felul asta ai parte de intimitatea mult dorita

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Ai auzit ce inseamna casti? happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Ai citit raspunsurile anterioare? Am explicat acolo ca aveam castile in urechi deja, si ma enerveaza faptulca trebuie sa reet iar, ca asta cred ca e deja a 6-a oara cand spun despre casti.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Atunci de ce nu-i explici pur si simplu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Nu e genul de persoana intelegatoare, daca ii spuin ceva, o sa faca si mai rau ca inainte.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca te enerveaza mai mult ca nu stii cum sa obti respectul lui. Problema ignorata doar ia amploare, niciodata nu dispare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumpara un pistol

| MistretulPufos a răspuns:

Da-i cu painea in cap si spune-i ca aia e parerea ta despre ce iti spune el tie

| GreenVoid a răspuns:

Nu ai cum sa nu te enervezi cand vezi asa oameni laughing In locul tau mi.as fii bagat castile la laptop si mi.as fii vazut de serial.Asa tipul ar vedea ca il ignori in mod voluntar si ar inceta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru GreenVoid):

Pai am castile in urechi, stau cu castile in urechi si cu volumul la maxim, dar tot se aude de la el, pentru ca si el are volumul la laptop dat la maxim, dar nu are castile bagate, si se aude muzica lui si daca ies pe hol. Eu de obicei stau cu castile in urechi.

| GreenVoid a răspuns (pentru Mayhem666):

Da i.ai spus macar ca.i o moara stricata si ca te deranjeaza?

| Mayhem666 a răspuns (pentru GreenVoid):

Daca ii spun orice, o sa faca si mai rau ca inainte.

| GreenVoid a răspuns (pentru Mayhem666):

Si nu poti sa.l bati?

| Mayhem666 a răspuns (pentru GreenVoid):

Nu mai conteaza acum s-a oprit, ca mananca, staia-r mancarea in gat laughing
Dupa ce termina de mancat se apuca din nou sunt sigur.

| GreenVoid a răspuns (pentru Mayhem666):

Il bati dupa atuncilaughing

| ihacoswhy a răspuns:

Opreste-l din vorbit si spune-i ca nu-ti pasa, sau, depinde de felul tau de a fi, ia-l cu frumosul si spune-i ca te deranjeaza. Fii sincer! Daca vede ca nu esti deloc afectat de ce face el, nu o sa se schimbe nimic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Am incercat si nu merge, daca fac asta, tot eu pic de prost, si o sa faca si mai urat decat inainte.

| TheKingBacca a răspuns:

Exista casti pe lumea asta, foloseste-le!

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheKingBacca):

Daca citeai comentariile de mai sus iti dadeai seama ca am spus de "n-spe" mii de ori ca aveam castile in urechi si aveam volumul dat la maxim, si tot se auzea de la el, ca si el avea volumul dat la maxim, dar nu avea castile bagate, si asa ca se auzea in toata camera.

| an0therkid a răspuns:

Esti la camin, trebuie sa socializezi vrei nu vrei iar daca te deranjeaza muzica nu trebuie decat sa vorbesti cu el sau sa pui si tu muzica cand ajungi in camera
si daca eviti sa interactionezi o sa pici mereu de prost
nu vreau sa mi-o iei in nume de rau da asta inseamna sa imparti camera cu altcineva, fie el si your best friend

| Mayhem666 a răspuns (pentru an0therkid):

Nu imi place sa impart nimic cu nimeni. Cam asta cred ca e si problema, imi e mai bine singur, as fi preferat sa locuiesc singur, dar din pacate asta nu se poate deocamdata.

| Cliar a răspuns:

Ii zici mai cu tupeu : "Traiti-ar familia ta, lasa-ma in puii mei in pace ca m-ai innebunit. Vezi ca face omul ceva si tu nu il lasi, pai da-te-n puii mei, baga-ti dracu casti, daca n-ai iti dau eu 15 lei si asculta dracu muzica in casti si lasa-ma in mortii mei in pace". Intr-un cantonament imparteam camera cu un coleg si asculta numa' manele la volum maxim ( eu nu suport manelele ) si m-am abtinut ce m-am abtinut pana i-am zis exact ca mai sus si el a raspuns : " A scuze frate, n-am stiut ca te deranjez" Si si-a bagat castile intr-un final si am scapat de el laughing) Deci pot sa iti recomand metoda mea fiindca e eficienta rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cliar):

Lasa ca acum citesc o manga si ascult muzica tare in casti, si am uitat de el, dar mersi oricum happy

| Cliar a răspuns (pentru Mayhem666):

Bun asa happy problem solved then

| Axely a răspuns:

Dăi cu laptopul in cap xD

| Mayhem666 a răspuns (pentru Axely):

L-am blestemat o data sa i se strice laptopul si un coleg i-a varsat bere pe masa, si era gata sa ii verse si pe laptop, dar daca ii dau cu laptopul in cap poate se strica si apoi trebuie sa il platesc.

| BlaDe12345 a răspuns:

Cand doarme lipeste-i gura cu banda adeziva, cu multa banda, si stai langa el pana cand se trezeste si spune-i ca te enerveaza si sa mai taca sau se trezeste cu picatura in loc de banda data viitoare. laughing))

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Buna idee, dar tot nu cred ca o sa inceteze nici asa.