| Demoncazut a întrebat:

Hei salut TPU, a primit sotia un cadou de ziua ei un colier din perle cu inchizatoare din aur 14k.
Perlele nu-s perfect rotunde, din ce am cautat si citit pe net cele de natura nu-s perfect rotunde! Plus de aia au si o culoare aparte in sensul, bate spre roz, gri! Si un pic spre verzui! Si plus de aia are si luciul ala da ma ustura ochii... Glumesc. Este si luciul ala de perla! Lamuriti-ma si pe mine cam in ce pret ar varia treaba asta cu perlele pentru ca sotia e interesata. A da si cadoul l-a primit de la bunica sa.Da si daca imi puteti spune ce diferenta e intre cele naturale si cele de cultura, stiu ca cultura se baga omu repede sa faca si el ceva! Ma gandeam la preturi ce diferenta e.Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu stiu bunica ta cat de "sursa sigura e", poate ca or fi adevarate sau nu, poate ca altcineva a pacalit-o si pe ea, DAR perlele de calitate si scumpe sunt aproape identice si rotunde si unde nu sunt, sunt prelucrate ca si diamanetele ca sa fie si abia apoi se face produsul final.
Mergi la un specialist sau un magazin care se ocupa cu asa ceva si acolo iti vor da mai multe detalii.