| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Am scris la teza comentariu la pasa hassan de aproximativ 35 randuri si ma intebram cat ma va puncta doamna daca am scris : ce este antiteza care este modul de expunere care sunt personajele textului, care sunt figurile de stil intalnite in text si ce este balada culta, am mai comentat si versurile ...Cam de ce nota este? Fundoi happy

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde care a fost cerința exercițiului. Dacă ți s-a cerut apartenență la gen epic sau baladă cultă, e bine ce ai scris dacă le așezai în ordinea următoare:
1. definiția genului epic sau a baladei culte;
2. modurile de expunere prezente în text
3. prezența personajelor
4. momentele subiectului
5. figuri de stil
6. o scurtă caracterizare a celor două personaje aflate în antiteză (Mihai Viteazul și Pașa Hassan)
7. concluzia personală

Am o întrebare. Ești sigur c-ai desprins corect figurile de stil? Ești sigur că n-ai făcut greșeli de altă natură (ortografie, punctuație)?
Nota 10 (zece) se obține foarte greu.
Nu ți-am văzut lucrarea ca să-ți dau un răspuns concret. Eu nu merg pe supoziții. happy

| AlExAlExAnDrU explică (pentru floresdemayo):

Asa le-am facut dar am uitat sa scriu ceva la momentele subiectului ...cam de cat e?

| floresdemayo a răspuns (pentru AlExAlExAnDrU):

Teza la lb.română nu se limitează doar la partea literară, tu ai primit si exercitii de gramatică! Nu?
Exercitiul de la literatura are cel mult 12 puncte.
Subiectul I are 42 puncte. Cuprinde exercitii de gramatică, teorie literară și o apartenență (cum ai tu!)
Subiectul al II-lea are 36 de puncte. Cuprinde exerciții de întelegere a textului, valori sintactice si valori morfologice, precum si o compunere artistică.

| Alexandru_Băluți_1990 a răspuns:

Http://lumea-creatiei.eu5.org/Pasa%20Hassan.html E cel mai bun site si mi se par foarte bine amanuntit.