| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU, analizam recent niște idei și am ajuns la niște concluzii. Aș vrea să aud și părerea voastră deci.

Mă gândeam la familiile monogame heterose*uale dar care nu au o casă a lor ci trăiesc în casa socrilor.

Și am ajuns la concluzia că femeile care trăiesc în familia socrilor, dacă aceștia nu o plac și relațiile sunt tensionale, grijile lor, al femeilor sunt legate de inconștientul lor colectiv feminin, în care se vor simți pierdute fără acel soț și casa aceea și de aici multe nu vor să părăsească acel culcuș chiar dacă totul le este potrivnic, dar pricepeți, nu legat de o frică a lor conștientă, mai ales că femeile chiar au demonstrat că pot și singure ci de un inconștient colectiv perpetuat de secole de strămoașe.
Și o altă teamă ar fi cea legată de familie și mai ales de copii la cuplurile cu copii, adică o femeie vede dincolo de rolul ei de femeie și se gândește că dacă ea va face pasul să plece, copilul ei ori va rămâne cu nimic ori va rămâne acolo și o va urî pe mamă.

Însă la bărbații care locuiesc ei în casele socrilor și cu familiile nevestelor lor, dacă să zicem tiparul ar fi acela ca mai sus, cu socri ce nu-l prea acceptă pe ginere ori cu relațiile tensionale, bărbatul nu se va gândi prea mult la aceste temeri, ca femeia, nici nu va analiza prea mult relația lor de cuplu sau relația cu copilul ci se vor gândi doar la ideea "Dar ce, nu sunt suficient de bărbat pentru fi-sa? Ce-mi lipsește?". Și și aici ar intra cred că tot o teamă a inconștientului colectiv masculin. Dar cam așa văd eu lucrurile.
Ce credeți?
Oare astea să fie temerile femeilor vs ale bărbaților căsătoriți ce trăiesc în familiile socrilor?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Temeri? Ce temeri? Exista lege, si de obicei la divort mama are avantaj major, chiar daca e psihopata. Asta cu statul in casa socrilor e o greseala fundamentala care pe termen lung duce la divort. Sau la o viata de cacao. Oricit de misto ar fi socrii.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și legea se aplică vreodată?! laughing) Nu prea cred laughing) legea e făcut ca să fie încălcată deci nu știu ce să spun.
Dar vă aprob la ce spuneți mai jos, exemplu concret, familia mea. laughing) Niciodată familia extinsă nu va duce pe viață la o familie extinsă ci de fapt doar la un eșuată. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz de divort se aplica. Am patit-o si eu, si prieteni de-ai mei, si multi altii daca iei si te uiti si la personalitati.