| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot visa? Adica visez dar foarte rar, o data la luna. Ce as putea face sa visez in fiecare noapte?

Răspuns Câştigător
| KeineID a răspuns:

Visele sunt imagini create de inconștient, nu le poți influenta apariția, cu alte cuvinte nu poți visa cand vrei. Dar se spune ca un om are in jur de 200 de vise pe noapte, sau ceva de genu, din care nu-si aminteste decat 1, sau 2, aceasta teorie a fost dovedita, cica, prin faputul ca multi oameni cand au un vis el este in mai multe etape, adica apari dintr-un loc in altul, locuri care nu au legatura, ei, asta se intampla pentru ca dimineata, tu iti amintesti câte ceva din fiecare vis avut. Dar uneori nu-ti amintesti nimic din vise dimineata. Cea ce vreau eu sa spun prin asta este ca : visezi, dar nu realizezi!
Dar. daca tii neaparat sa ai anumite imagini, viziuni sau vise, cum li se spune. incerca sa adormi cu gandul la ceva, asa inconstientul tau va fi plin de acel gand si ti-l va reda in vis, un vis pe care ti-l vei aminti!
Sper ca te-am ajutat big grin Imi cer scuze daca vei gasi greseli gramaticale big grin

2 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Visezi in fiecare seara, noapte, dimineata, doar ca nu iti amintesti ce ai visat. Era o poveste ca de la lumina uiti, adica daca te trezesti cu fata spre lumina; n-am cercetat, n-am verificat, nu garantez ca asta ar fi explicatia.

| 德尼莎 a răspuns:

Visul=Acel lucru,imagini, fapte, realizari, intamplari la care omul se gandeste in subconstient. De exemplu daca tu adormi cu gandul la persoana "x" pe persoana |x| o visezi chit ca iti amintesti sau nu. Nu este nici o persoana care sa nu viseze, iar daca se trezeste cu senzatia "eu nu am visat nimic" este doar simplu fapt ca nu isi aminteste.