| iulia2000dulkik a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt elementele descrierii?

Răspuns Câştigător
| BiBiabiii a răspuns:

Hey! Uite si definitia si tot, sper ca e si ce trebuie happy. Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o operă literară organizată pe baza descrierii literare. Ea poate fi:
de tip tablou (descrierea unei furtuni, unui lac, unui anotimp, etc.);
de tip portret (enumerarea trăsăturilor fizice și morale ale unei persoane).
Descrierea se deosebește de alte moduri de expunere prin următoarele caracteristici:
frecvența substantivelor, a adjectivelor, cu accent pe verbele statice la modul indicativ, timpul prezent sau imperfect;
prezența imaginilor artistice și a figurilor de stil;
sunt prezentate trăsăturile caracteristice ale unui obiect, ale unui colț din natură, etc;
prezentarea imaginilor poate fi sistematică și nesistematică:
sistematică: adică din planul depărtat spre cel apropiat sau invers; de la dreapta la stânga sau invers; de sus în jos sau invers;
nesistematică: adică cel care descrie prezintă ceea ce vede și aude pe măsură ce percepe realitatea descrisa;
prezenta cadrului temporal și spațial: ex. un decor interior, un peisaj, un anotimp, etc;
atmosfera generală poate fi de liniște, freamăt, veselie, etc;
prezența unui câmp lexical dominant;
descrierea poate fi statică [se folosesc verbe ce denumesc existențe, deveniri lente] sau dinamică (se folosesc verbe de mișcare). Pa, pa.

| iulia2000dulkik explică (pentru BiBiabiii):

Multumesc...e chair ceea ce trebuia!

2 răspunsuri:
| BrokenArrow a răspuns:

Http://lmgtfy.com/? q=elementele+descrierii