| RaLuaCH a întrebat:

happy ma ajutati sa compun o ghicitoare care sa contina o metafora? varoog dau fundita:*:* fiti rapiziiii. scuze categoriatongue

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

ZAR = Jucător lsa masa hazardului într-o viziune cubistă.
COIF = Sistem de protecție la un un calculator proprietate personală.
TARAF = Veche bază de agrement făcută cu acordul poporului; Confreria celor ce trăiesc din mica ciupeală ...la negru.
OMĂT = Pulberea de naftalină pusă peste straiele toamnei; Filon diamantifer dintr-o ploaie de stele pitice.
ERĂ = Lung ceas de vegehe pînă la cumpăna de vremi a pămîntului.
STROP = Minima speranță de viață într-un ocean al deznădejdii.
GARD = Sediul unei bănci de stat, sucursala rurală.
CUTE = Indicatoare de trecere prin mine vechi.
ROMANȚĂ = Declarație de dragoste cu parfum de crizanteme.
NEGI = Năsturași maronii la o haină de piele.
ATLET = Olimpianul zeu, adulat și în vremurile noastre.
DRICAR = Regizor de culise la„CĂRU ȚA CU PAIAȚE".
TUNET = Transformator de înaltă tensiune după flama la un scurcircuit.