| anonim_4396 a întrebat:

Nu e tema,dar vreau sa fac unele chestii inainte, adica pe care sa le stiu cat de cat,mai precis, fac suplimentar. Deci: in triunghiul FGH, FA este inaltime cu A (A € GH ), iar [AM] este mediana in triunghiul FAH. In semiplanul opus cu [GH; F (aici nu am inteles,cum adica semiplan opus, asta vreau sa stiu) se ia un punct E, astfel incat EH perpendicular GH si [HG] congruent cu [FA]. Fie [HT] mediana in triunghiul AHE. Aratati ca AM=HT. Deci nu ma intereseaza in mod special rezolvarea, vreau sa stiu ce e un semiplan opus.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Daca iti spune ca e un semiplan, e clar ca nu e in spatiu, ci esti tot aici in planul triunghiului pa care il ai. O dreapta imparte un plan in doua semiplane. Daca prelungesti segmentul GH obtii o dreapta. Ea imparte planul in doua. O parte este cea in care se afla triunghiul FGH si cealalta parte este semiplanul opus de care vorbim.

1 răspuns:
| inconscient a răspuns:

Mai bine steapta sa le faceti la scoala! big grin