| Anutza_7145 a întrebat:

vreau si eu exemple de sufixoide va rog imi trebuie urgent dau funda.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Bactericid-> sufixoid "cid"= ucigator --- bactericid -substanta care ucide /omoara bacteriile
Hidrograf -> sufixoid "graf "= a scrie --- hidrograf -specialist in hidrografie
Glicoliza -> sufixoid "liza"=descompunere---glicoliza-proces enzimatic de descompunere a glucidelor in organismele vii
Fonoteca -> sufixoid "teca"=colectie --- fonoteca -colectie de inregistrari sonore pe CD-uri, benzi de magnetofon
Zoomorf ->sufixoid"morf"=forma --- zoomorf-forma de animal