| anonim_4396 a întrebat:

Salut..care sunt multimile de nr la matematica? vreau si exemple...e urgent. ajutor...

5 răspunsuri:
| Lulitza a răspuns:

N – mulţimea numerelor naturale, N* - mulţimea numerelor naturale nenule

Z – mulţimea numerelor întregi, Z* - mulţimea numerelor întregi nenule

Z+ - mulţimea numerelor întregi pozitive, Z- - mulţimea numerelor întregi negative

Q – mulţimea numerelor raţionale, Q* - mulţimea numerelor raţionale nenule

Q+ - mulţimea numerelor raţionale pozitive, Q- - mulţimea numerelor raţionale negative

R – mulţimea numerelor reale, R* - mulţimea numerelor reale nenule

R+ - mulţimea numerelor reale pozitive, R - - mulţimea numerelor reale negative

I=R-Q, mulţimea numerelor iraţionale

Două mulţimi A şi B sunt egale dacă ele sunt formate din exact aceleaşi elemente şi aceasta se notează A = B.Mulţimile se definescfie prin indicarea elementelor lor, de exemplu A={1, 3,5, 7}, fie prin specificarea unei proprieta'i caracteristicea elementelor lor, de exemplu A = {x | x aparţine lui N, x < 2} = {x aparţine R | x*x = x}.

Mulţimea numerelor naturale este notată cu N ={ 0, 1, 2, 3, 4,…∞}
Mulţimea numerelor întregi notată cu Z ={-∞ …,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,…+∞}
Mulţimea numerelor raţionale notată cu Q={a/b| a, b numere intregi si b 0} exemple: -3/4; 7/2;-14/4; 0,28;-5,(74); 4,23(596);
Mulţimea numerelor reale notată cu R; exemple:-3/4; 5/2;-1/4;; -5,(27); 4,20(576); 0,2021…;-5,23234…;

Orice număr natural este număr întreg :N inclus Z.
Orice număr întreg este număr raţional :Z inclus Q.
Orice număr raţional este număr real : Q inclus R.
Avem următoarele relaţii de incluziune între aceste mulţimi : N inclus Z inclus Q inclus R.
Numerele reale care nu sunt numere raţionale se numesc numere iraţionale notate cu I. I=R\Q
Mulţimea numerelor complexe, notata cu C. Forma algebrică a unui număr complex este z=a+bi, unde a şi b sunt numere reale. Funda?

| TheCuTeGirl a răspuns (pentru Lulitza):

Merita funda!

| UngureanuAndreeaDea a răspuns (pentru Lulitza):

Si care sunt relatiile de incluziune intre multimile N, Z, Q?

| cstefan96 a răspuns:

Pai este multimea de numere naturale Ex:1, 2,3, 4,5; Multimea de nr intregi ex: -1,-2,-3,0,3,4
Multimea de numere rationale ex:-2, 3;-3/5,
Multimiea numerelor reale alea cu radical.Si multimea nr reale cuprinde si numere rationale si intregi si naturale, cea rationala cuprinde numere intregi si naturale si cea intreaga cuprinde numere naturale.Bafta

| MihaiL93 a răspuns:

Multimi de numere

Mulţimea numerelor naturale este notată cu N ={ 0, 1, 2, 3, 4,…∞}
Mulţimea numerelor întregi notată cu Z ={-∞ …,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,…+∞}
Mulţimea numerelor raţionale notată cu Q={a/b| a, b numere intregi si b 0} exemple: -3/4; 7/2;-14/4; 0,28;-5,(74); 4,23(596);
Mulţimea numerelor reale notată cu R; exemple:-3/4; 5/2;-1/4;; -5,(27); 4,20(576); 0,2021…;-5,23234…;
Pentru ca sa-ți fie mai clar:
Orice număr natural este număr întreg :N inclus Z.
Orice număr întreg este număr raţional :Z inclus Q.
Orice număr raţional este număr real : Q inclus R.
Avem următoarele relaţii de incluziune între aceste mulţimi : N inclus Z inclus Q inclus R.
Numerele reale care nu sunt numere raţionale se numesc numere iraţionale notate cu I. I=R\Q
Mulţimea numerelor complexe, notata cu C. Forma algebrică a unui număr complex este z=a+bi, unde a şi b sunt numere reale.