| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Vreau să vă povestesc ceva și să îmi spuneți părerea voastră, inclusiv băieții. VĂ ROG!

Este vorba despre un tip, pe care îl cunosc din liceu, el fiind mai mare decât mine cu 1 an.
L-am plăcut în ascuns din clasa a 9-a până undeva pe la sfârșitul clasei a 11-a. Adică el nu știa chestia asta la inceput dar aflase după mult timp pe parcurs, de la cineva.
În acest timp, el mă mai căuta din când în când, iar la liceu se uita după mine și mă saluta mereu.

Ok, deci a trecut timpul, eu am 20 de ani acum. Am mai crescut amândoi. Emoțiile mele pentru el au luat sfârșit prin clasa a 11-a pentru că tipul nu a făcut nici un pas spre mine. Mă chema să ne vedem, mai vorbeam prin mesaje, dar nu îmi arăta că vrea o relație cu mine. Doar mă zăpăcea și nu mai înțelegeam nimic.

După liceu el a plecat din țară. Dar mereu când venea în România, îmi spunea să ne vedem. Și ne-am văzut de fiecare dată. Dar am fost o mare fraieră. Am crezut ca simte și el ceva pentru mine dar nu e așa sau nu știu, nu cred că simte. Dacă ar simți, ar face ceva in privinta asta. Ne-am văzut în vacanță de Crăciun, de Paște și cea de vară și la alte ocazii când venea în România. Chiar si cand a murit unchiul lui, a venit in tara si dupa inmormantare a zis ca poate ne vedem. Dar ce să înțeleg din asta? Doar ne vedeam și ne plimbam, atât. Nu ne-am sărutat niciodată, decât pe obraz la plecare. Doar ne îmbrățișam, ne plimbam cu mașina și vorbeam. Nu a fost cazul de mai mult, nu s-a întâmplat mai mult, nici măcar un sărut.

Deci, ultima dată înainte să vină în România acum cateva luni, mama lui a fost internată în oraș, unde stau eu. Mi-a spus chestia asta atunci și îmi dăduse dat ceva detalii. Eu am fost fără sa-i spun lui la maica-sa în vizită la spital, desigur nu am mers cu mâna goală. Ea nici măcar nu știa că vin si nici nu ma cunostea. I-a picat fața cand m-a văzut în salon, i-am zis ca am aflat de la băiatul ei ca e internată și nu am vrut să trec cu vederea si am venit să o văd.

După vreo luna jumătate, a venit și el în România. Zicea că o să ne vedem. Și a stat în țară 2 săptămâni. Nu ne-am văzut, e primă dată când s-a întâmplat să zică să ne vedem si sa nu se întâmple. Și mai nasol decât atât, a plecat inapoi și nici măcar nu mi-a spus că pleacă sau ca isi cere scuze că nu ne-am mai vazut, absolut nimic. Pur si simplu a plecat și m-a lăsat așteptând. Nu avem o relație, nu era obligat să mă anunțe. Dar dupa cate am făcut pentru el, chiar si pentru mama lui, nu am meritat nici măcar un la revedere printr-un mesaj? Ca nu ma asteptam la luna de pe cer.

Iar aseară, mi-a scris pe net ca vine în țară curând și poate ne vedem. Ce naiba sa mai inteleg? Ce sunt eu aici, fraiera lui? Vreau să aud și părerea voastră, băieți, pentru voi ce naiba înseamnă asta? De ce v-ați juca așa cu o fată la nesfârșit? Nu inteleg! Nici nu mai vreau să îl văd, e un nesimțit. Am deschis si eu ochii în sfârșit.

32 răspunsuri:
| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, nu e vina lui ca ai tu in cap stelute si unicorni pe norisori pufosi in ceea ce-l priveste. Nu ti-a dat omul nici un semnal deplasat, nu ti-a dat semnale mixte, nu a incercat nimic cu tine. La 20 de ani nu esti capabila sa apreciezi o amicitie? Ii esti amica si te trateaza fix ca atare. Tot scenariul din capul tau este fix imaginatia ta. Nu ii pune lui in carca ceva ce probabil habar nu are ca exista. La urma urmelor...tu de ce nu ai facut sau zis nimic? Era interesul tau propriu si personal sa vezi daca e loc de o relatie sau ramane la stadiul de prietenie. Chiar nu vad de unde e revolta asta a ta... daca nu ii mai suporti compania, poti fain frumos sa il eviti. Dar tu te agati de fiecare vacanta a lui in tara ca poate, poate. Tu singurica te-ai pus in situatia asta.

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca ai avut asteptari mult prea mari de la baiatul asta. El poate nu vrea o relatie cu tine, ok, dar dupa cate vad eu, ai asteptat ceva de la el si tu ai ramas dezamagita ca nu ai primit dar totusi nu ai facut nimic pentru asta. De ce? De ce ti-ai ascuns sentimentele fata de el? Persoanele astea care mereu stau si nu fac/ zic nimic, nu au tot timpul de castigat, ba mai mult de pierdut. Nu imi vine sa cred ca ai stat atata timp dupa el fara ca macar sa-i zici ce simti sau, daca nu erai hotarata, macar sa-l lasi balta. Serios. 6 ani? Pe bune? Eu in locul tau deveneam putin mai tupeista, sa vad ce naiba ii cu el si daca vrea ceva sau nu. Vrea? bine. nu vrea? da-l in *** la ma-sa si ma duc sa-mi caut altul. Ok. par cam dar, dar asta e adevarul din ce am citit eu acolo. I-ai zis vreodata ce simti pentru el ca poate ma insel eu. Dar un lucru e clar, nu trebuie sa tot tragi de un om pentru o relatie. Te-as sfatui daca tot vrei una sa-ti cauti si sa nu mai tot astepti dupa el. Macar cu acel cineva vei sti sigur ca urmeaza sa fie ceva frumos si o sa va vedeti chiar zilnic. Recunoaste ca nu-ti place sa va vedeti o data la cateva luni si sa tot astepti dupa el, pentru ceva care NICI MACAR NU AI SIGURANTA ca o sa se intample. Daca mai continui asa, peste 1 an primesti invitatie la nunta lui. Ce o sa faci atunci? O sa fii dezamagita. De asta iti zic, daca tot placi pe cineva si vrei acea persoana cu adevarat, du-te la ea si,, pescuieste" pestele pana nu-l pescuieste altcineva. :/ Daca nici tu nu esti hotarata de ce vrei asta este partea a2-a. Dar un lucru care chiar mi-a dat,, brain damage" a fost aia cand a venit in tara si tu te-ai suparat ca nici macar nu v-ati sarutat. Pe bune? Intreaba-l odata ce vrea el de la tine si gata, dar dupa cate vad eu, vrea sa fiti doar prieteni si atat. :/

,, Vreau să aud și părerea voastră, băieți, pentru voi ce naiba înseamnă asta?" Din partea lui... nu ca as vrea sa-i iau apararea, insa nu mi se pare nimic anormal in comportamentului lui. :/ Da, a fost nesimtit atunci cand a plecat fara sa-ti spuna, dar in rest nimic.

,, De ce v-ați juca așa cu o fată la nesfârșit?" Si eu pot sa cunosc cu o fata si sa ma comport cu ea de parca as fi un amic sau un foarte bun prieten. Radem, glumim, ne scriem, iesim, ne simtim bine si totusi putem fi prieteni fara nicio problema PENTRU CA SE POATE! In schimb, daca fata aia ar vrea ceva cu mine si nu imi spune sau nu da nici macar un semn ASTA NU ESTE VINA MEA. Pentru ca le urasc pe alea cu filosofia lor de tipul,, baiatul trebuie sa faca primul pas". Deci eu, ca baiat, ce as face asa de gresit sau ce s-ar intampla cu mine daca eu am o relatie de prietenie cu o fata si o mentin asa? hm? Si mai ales eu cu ce-s vinovat daca de exemplu nu o sarut? Ea nu o poate face? Gandeste-te putin. daca un baiat se comporta frumos cu tine asta nu inseamna ca vrea o relatie sau ca trebuie sa astepti nu stiu cat dupa el. Daca nu a vrut atata timp, te astepti sa-ti zica fix acum ca te iubeste?