| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Vreau să vă povestesc ceva și să îmi spuneți părerea voastră, inclusiv băieții. VĂ ROG!

Este vorba despre un tip, pe care îl cunosc din liceu, el fiind mai mare decât mine cu 1 an.
L-am plăcut în ascuns din clasa a 9-a până undeva pe la sfârșitul clasei a 11-a. Adică el nu știa chestia asta la inceput dar aflase după mult timp pe parcurs, de la cineva.
În acest timp, el mă mai căuta din când în când, iar la liceu se uita după mine și mă saluta mereu.

Ok, deci a trecut timpul, eu am 20 de ani acum. Am mai crescut amândoi. Emoțiile mele pentru el au luat sfârșit prin clasa a 11-a pentru că tipul nu a făcut nici un pas spre mine. Mă chema să ne vedem, mai vorbeam prin mesaje, dar nu îmi arăta că vrea o relație cu mine. Doar mă zăpăcea și nu mai înțelegeam nimic.

După liceu el a plecat din țară. Dar mereu când venea în România, îmi spunea să ne vedem. Și ne-am văzut de fiecare dată. Dar am fost o mare fraieră. Am crezut ca simte și el ceva pentru mine dar nu e așa sau nu știu, nu cred că simte. Dacă ar simți, ar face ceva in privinta asta. Ne-am văzut în vacanță de Crăciun, de Paște și cea de vară și la alte ocazii când venea în România. Chiar si cand a murit unchiul lui, a venit in tara si dupa inmormantare a zis ca poate ne vedem. Dar ce să înțeleg din asta? Doar ne vedeam și ne plimbam, atât. Nu ne-am sărutat niciodată, decât pe obraz la plecare. Doar ne îmbrățișam, ne plimbam cu mașina și vorbeam. Nu a fost cazul de mai mult, nu s-a întâmplat mai mult, nici măcar un sărut.

Deci, ultima dată înainte să vină în România acum cateva luni, mama lui a fost internată în oraș, unde stau eu. Mi-a spus chestia asta atunci și îmi dăduse dat ceva detalii. Eu am fost fără sa-i spun lui la maica-sa în vizită la spital, desigur nu am mers cu mâna goală. Ea nici măcar nu știa că vin si nici nu ma cunostea. I-a picat fața cand m-a văzut în salon, i-am zis ca am aflat de la băiatul ei ca e internată și nu am vrut să trec cu vederea si am venit să o văd.

După vreo luna jumătate, a venit și el în România. Zicea că o să ne vedem. Și a stat în țară 2 săptămâni. Nu ne-am văzut, e primă dată când s-a întâmplat să zică să ne vedem si sa nu se întâmple. Și mai nasol decât atât, a plecat inapoi și nici măcar nu mi-a spus că pleacă sau ca isi cere scuze că nu ne-am mai vazut, absolut nimic. Pur si simplu a plecat și m-a lăsat așteptând. Nu avem o relație, nu era obligat să mă anunțe. Dar dupa cate am făcut pentru el, chiar si pentru mama lui, nu am meritat nici măcar un la revedere printr-un mesaj? Ca nu ma asteptam la luna de pe cer.

Iar aseară, mi-a scris pe net ca vine în țară curând și poate ne vedem. Ce naiba sa mai inteleg? Ce sunt eu aici, fraiera lui? Vreau să aud și părerea voastră, băieți, pentru voi ce naiba înseamnă asta? De ce v-ați juca așa cu o fată la nesfârșit? Nu inteleg! Nici nu mai vreau să îl văd, e un nesimțit. Am deschis si eu ochii în sfârșit.

32 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

În primul rand nu ii poți scoate ochii cu faptul ca ai mers la mama lui când el nu te a rugat oricum și când nu aveai nicio obligație. Dacă faci o fapta buna, nu o face pentru atenție sau pentru ca aștepți ceva la schimb. El nu are vreo obligație fata de tine.
În al doilea rand, poate el vrea sa fiți doar prieteni și nu crede ca tu vrei mai mult data fiind și distanta, asta nu înseamnă că isi bate joc de tine, ci de faptul ca tu interpretezi gesturile lui greșit din pricina faptului ca tu vrei mai mult și ți e greu sa îți imaginezi ca gesturile lui ar putea însemna doar o prietenie.
Da, a fost urat ca nu și a luat la revedere și nu a avut o scuza pentru care nu v ați văzut, iar asta ar trebui sa i o spui lui. Sa ii spui ce te deranjează, ce te doare, sa comunicați.
Momentan eu îți sugerez sa nu aspiri la lucruri mărețe și sa nu ți faci așteptări de pomana, poate tipul chiar vrea doar ceva prietenesc cu tine. Vezi cum se comporta după ce va vedeți și comunicați mult, asa îți poți da seama. Dacă nu da nimic din el, lasă l sau fii doar prietena cu el, nu ți mai face tu scenarii.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Dar nu îi scot ochii cu faptul că am mers la mama lui. Nu i-am spus nimic legat de asta, din contră, mie mi-a făcut plăcere să merg la ea. E o femeie foarte de treaba. Nu m-a rugat el să merg la ea, dar intr-o dimineata, mi-a dat mesaj și m-a intrebat pe ce secție fac eu practică la spital și mi-a zis ca maica-sa e internata la diabet, etajul 8 salonul 6. Mi-a zis direct tot, deci clar se astepta sa merg la ea să o văd.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai făcut un gest frumos și ai arătat ca ești om. Tu fii mandra de asta în continuare, faptul ca el e nerecunoscator e alta poveste.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Nu mă așteptam la luna de pe cer pentru că am mers la maica-sa. Dar m-a durut că a plecat și nu mi-a zis absolut nimic. Măcar să îmi fi spus "N-am mai avut timp să ne vedem, îmi cer scuze." sau orice altă scuza, numai să zică ceva, ca asa e omenesc. Desigur, nu i-am arătat că m-a deranjat chestia asta, el nu știe. Dar na, asta este. Cu aia a pus punct la tot. Oficial din acel moment îl văd si eu doar ca pe un prieten, nimic mai mult. Mi-am dat seama de niște lucruri atunci, pe care le-am observat prea târziu. Știi cum e, în viața roata se intoarce. Dacă o să vrea mai mult vreodată, să avem o relație, "să se lingă pe bot". Vorba aia. Ca nu o să existe așa ceva intre noi.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu i ai arătat ca te deranjează?
Câteodată unii chiar nu și dau seama de ceea ce fac și e necesar sa ii spui ce simți și când te deranjează ceva, asa poate sa realizeze
Comunicați

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Nu i-am arătat că mă deranjează pentru că vreau ca totul să vină de la sine din partea lui, nu vreau să îi influențez eu în vreun fel comportamentul față de mine. Și uite că așa mi-am dat seama de multe chestii, am procedat foarte bine.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, spune așa, vrei să te răzbuni, că nu ți-a acordat destulă atenție atunci. Asta se numește iubire perversă și ambivalentă, îl iubești și îl urăști în acelaș timp.
Păi atinci întâlnește-te cu el și răzbună-te, întoarce roata.
El o să te părăsească și o să ai ocazia să mai întorci roata și cu altul.
Sau te căsătorești cu el și tot întorci la roata aia.

| RAY a răspuns:

Tu vreai sa te ceara in casatorie,nu e asa, romancele sunt obsedate de nunta, stiu asta, pai poate ca asta vrea, intalneste cu el si vezi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu vreau sa ma mărit devreme laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ce vrei alina?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa inteleg de ce face asta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca nu are timp, poate nu stie ca il iubesti, poate vrea doar o aventura

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu vrei să te măriți devreme, cât de târziu vrei să te măriți?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Păi, abia am 20. Poate pe la 23-25. Nu știu, când va fi timpul dar acum sigur nu. big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa cum gândești acum problemele, se pare că pentru tine nu a venit încă timpul căsătoriei.
Dar până să te căsătorești, ai putea testa o relație cu acest vechi prieten, să vezi cum e să fii împreună cu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sunt prea tânără pentru asta acum.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, acum ești prea tânără, în curând vei fi prea bătrână. Cu cât înaintezi în vârstă, minutarul și secundarul ceasornicului se învârt tot mai repede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În primul rând are viața lui, pe care nu o cunoști deloc, mergi pe presupuneri.
Între voi, ceea ce știi sunt sentimentele tale, care au fost tot timpul secrete.
Dacă nu mai vrei să îl vezi, care e problema?
Problema este ambiguitatea de sentimente din capul tău bazată pe fantezie.
El nu s-a jucat cu nimic. Ai contat tot timpul prea puțin pentru el.
Doar atât.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Problema este dacă el nu simte nimic pentru mine, de ce nu mă lasă în pace? Oricum nu mai simt pentru el ce simțeam, s-a dus totul. Îl văd doar ca pe un prieten, nimic mai mult. Are destui prieteni și prietene, nu duce lipsă. Acum vrea să ne vedem sâmbătă. Vine în țară cu avionul pentru 4 zile doar și a zis ca numai sâmbătă poate, luni pleaca inapoi. Ce să înțeleg eu din asta? Un om care nu îți scrie de când v-ați văzut ultima dată, te cauta numai cand vine în țară și zici că el e disperat să ne vedem. Ce pot eu sa mai inteleg?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înțelegi că viața nu este în alb și negru, că are și nuanțe.
Să înțelegi ce vrei tu în primul rând.
Presupun că vrei un bărbat lângă tine să trăiești cu el.
Dacă te caută pe tine când vine în țară, poate că și el vrea asta.
Dacă nu ai discutat asta cu el niciodată până acum, că de aia ai gură, cum vrei să înțelegi ce vrea.
Spune-i ce vrei tu și să îți dea un răspuns, dar clar și deschis, dacă vrei să înțelegi și să clarifici.

| relian a răspuns:

Cu voi cum o da omu tot naspa este laughing daca se culca cu voi si nu va ia de nevasta e bagabont,daca nu-i curios sa se culce cu tine,pai iar e rau,isi bate joc laughing
Daca tot esti asa disperata dupa el,de ce nu l-ai sarutat eu,de ce nu sari tu peste el sal rezolvi laughing astepti numa la el?
Pe de alta parte poate omu este casatorit in alta tara,iar faptul ca nu s-a culcat cu tine,este ceva de apreciat,nu de criticat asa cum spui tu,si-a batut joc de tine,ba ma lesi laughing cu ce si-a batut joc?

Cand tu ai anumite interese,ma refer doresti o relatie cu cineva,iar el nu da nici un semn in sensul asta,vezi-ti de treaba,sigur nu iese ce vrei tu.
Asa ca ori ramanezi amici,asa cum sunteti acum,ori nu il mai cauti,asta daca tu vrei o relatie sentimentala,iar el nu.
Ai deschis ochii in sf la ce anume?laughing las ca te prinde el altul care o sa ti-o traga apoi o sa te lase si sa vezi dupa ce ochi o sa faci laughing

Adevarul este nesimtit laughing eu in locu lui,demult erai lucrata in foi de vita, de varza laughing
Cum ziceam daca iti face ceva, e bagabont, daca nu-ti face e prost laughing deci cand ai ocazia si prinzi o fata pe ea si pe mama ei, nu o scapa sub nici o forma, cam asa ar trebuie sa faca toti barbatii laughing

| LoveSleep a răspuns:

Ce dramă. Era să leșin când am citit că ai vizitat-o pe maică-sa la spital fără ca măcar să te cunoască. Nu contează dacă erai în zonă și aveai leacul pentru cancer, nu ar trebui să faci niciodată asta. E dubios și deplasat.
Și de ce nu îl întrebi ce vrea? Ai 20 de ani, dar te comporți ca o tipă de 15 care habar nu are pe ce lume trăiește. Fii directă și-o să fie și el și o să eviți 50 de ani lumină de dramă.

Oricum, ce vrei de la el? De ce îți bați capul cu unul care în cel mai bun caz te-ar putea duce să vezi unde culege căpșuni. Și mai e și bătut în cap. Nu că tu ai fi vreo intelectuală nedescoperită, dar măcar faci ceva cu viața ta. Probabil.

| sofisis a răspuns:

"ar dupa cate am făcut pentru el, chiar si pentru mama lui, nu am meritat nici măcar un la revedere printr-un mesaj?" - scuza-ma, cred ca am ratat partea in care spui cate ai facut pentru ei.

Cat despre comportamentul lui...preferi sa te frece la cap cu iubire si promisiuni si sa plece in strainatate? De ce sa se lege la cap fara sa l doara? Si tu de ce te-ai lega? Tu esti aici, el acolo. Ce vrei mai exact? Minciuni si promisiuni? Omul iti e AMIC, PRIETEN si deci se comporta absolut normal pentru o relatie platonica. Doar tu vezi chestii in plus in comportamentul lui. Te place ca persoana, asta e clar dar nimic din ce ai descris pana acum nu indica faptul ca ar vrea ceva mai mult cu tine sau ca te ia de fraiera...

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Prefer doar să îmi spună sincer "nu simt nimic pentru tine, îmi doresc să rămânem prieteni, nimic mai mult" și gata. Sau mai mult de atât, să nu mă mai cheme să mă văd cu el când vine în țară. Am destui prieteni, are și el. Așa că, să își vadă de viață. happy

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, nu e vina lui ca ai tu in cap stelute si unicorni pe norisori pufosi in ceea ce-l priveste. Nu ti-a dat omul nici un semnal deplasat, nu ti-a dat semnale mixte, nu a incercat nimic cu tine. La 20 de ani nu esti capabila sa apreciezi o amicitie? Ii esti amica si te trateaza fix ca atare. Tot scenariul din capul tau este fix imaginatia ta. Nu ii pune lui in carca ceva ce probabil habar nu are ca exista. La urma urmelor...tu de ce nu ai facut sau zis nimic? Era interesul tau propriu si personal sa vezi daca e loc de o relatie sau ramane la stadiul de prietenie. Chiar nu vad de unde e revolta asta a ta... daca nu ii mai suporti compania, poti fain frumos sa il eviti. Dar tu te agati de fiecare vacanta a lui in tara ca poate, poate. Tu singurica te-ai pus in situatia asta.

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca ai avut asteptari mult prea mari de la baiatul asta. El poate nu vrea o relatie cu tine, ok, dar dupa cate vad eu, ai asteptat ceva de la el si tu ai ramas dezamagita ca nu ai primit dar totusi nu ai facut nimic pentru asta. De ce? De ce ti-ai ascuns sentimentele fata de el? Persoanele astea care mereu stau si nu fac/ zic nimic, nu au tot timpul de castigat, ba mai mult de pierdut. Nu imi vine sa cred ca ai stat atata timp dupa el fara ca macar sa-i zici ce simti sau, daca nu erai hotarata, macar sa-l lasi balta. Serios. 6 ani? Pe bune? Eu in locul tau deveneam putin mai tupeista, sa vad ce naiba ii cu el si daca vrea ceva sau nu. Vrea? bine. nu vrea? da-l in *** la ma-sa si ma duc sa-mi caut altul. Ok. par cam dar, dar asta e adevarul din ce am citit eu acolo. I-ai zis vreodata ce simti pentru el ca poate ma insel eu. Dar un lucru e clar, nu trebuie sa tot tragi de un om pentru o relatie. Te-as sfatui daca tot vrei una sa-ti cauti si sa nu mai tot astepti dupa el. Macar cu acel cineva vei sti sigur ca urmeaza sa fie ceva frumos si o sa va vedeti chiar zilnic. Recunoaste ca nu-ti place sa va vedeti o data la cateva luni si sa tot astepti dupa el, pentru ceva care NICI MACAR NU AI SIGURANTA ca o sa se intample. Daca mai continui asa, peste 1 an primesti invitatie la nunta lui. Ce o sa faci atunci? O sa fii dezamagita. De asta iti zic, daca tot placi pe cineva si vrei acea persoana cu adevarat, du-te la ea si,, pescuieste" pestele pana nu-l pescuieste altcineva. :/ Daca nici tu nu esti hotarata de ce vrei asta este partea a2-a. Dar un lucru care chiar mi-a dat,, brain damage" a fost aia cand a venit in tara si tu te-ai suparat ca nici macar nu v-ati sarutat. Pe bune? Intreaba-l odata ce vrea el de la tine si gata, dar dupa cate vad eu, vrea sa fiti doar prieteni si atat. :/

,, Vreau să aud și părerea voastră, băieți, pentru voi ce naiba înseamnă asta?" Din partea lui... nu ca as vrea sa-i iau apararea, insa nu mi se pare nimic anormal in comportamentului lui. :/ Da, a fost nesimtit atunci cand a plecat fara sa-ti spuna, dar in rest nimic.

,, De ce v-ați juca așa cu o fată la nesfârșit?" Si eu pot sa cunosc cu o fata si sa ma comport cu ea de parca as fi un amic sau un foarte bun prieten. Radem, glumim, ne scriem, iesim, ne simtim bine si totusi putem fi prieteni fara nicio problema PENTRU CA SE POATE! In schimb, daca fata aia ar vrea ceva cu mine si nu imi spune sau nu da nici macar un semn ASTA NU ESTE VINA MEA. Pentru ca le urasc pe alea cu filosofia lor de tipul,, baiatul trebuie sa faca primul pas". Deci eu, ca baiat, ce as face asa de gresit sau ce s-ar intampla cu mine daca eu am o relatie de prietenie cu o fata si o mentin asa? hm? Si mai ales eu cu ce-s vinovat daca de exemplu nu o sarut? Ea nu o poate face? Gandeste-te putin. daca un baiat se comporta frumos cu tine asta nu inseamna ca vrea o relatie sau ca trebuie sa astepti nu stiu cat dupa el. Daca nu a vrut atata timp, te astepti sa-ti zica fix acum ca te iubeste?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Trebuia să o rupi cu el din momentul in care a zis că pleacă din țară, relațiile la distanta nu merg din motive cunoscute, ceva îmi spune că băiatul ăla nu cauta chiar o relație serioasă și nici el nu pare chiar serios din ce mi-ai spus iar tu din păcate te-ai implicat prea mult în relația asta fara viitor, cel mai bine e sa rupi legătură cu el, încerci să te liniștești vreo 2 luni după care începi o relație noua și poate de viitor, nu ai de ce sa îți fie rușine, macar ai învățat ceva din asta.

| anonim_4396 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Eu cred ca nu caută deloc nici un fel de relație și nici aventuri. Dar na, asta este. Unii sunt prea lași să spună ce gândesc.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai de asta cel mai bine e sa rupi legătură cu el, daca e așa las și nu își ia nici un angajament față de tine cel mai bine e sa îl uiți. Daca nu poate să fie sincer nici macar cu tine atunci nu merită să îl aștepți mereu.

| OrdanKarris a răspuns:

Intrebarea e de ce n-ai facut tu vreun pas concret. Daca l-ai placut de atata timp, daca interesul era al tau de ce nu ai facut tu un pas, de ce nu i-ai spus ca vrei ceva cu el? Asa te-ai ales cu un mare friendzone. big grin Acum intelegi de ce nu a facut vreun pas. Nu a vrut nici macar cea mai mica posibilitate sa intre el in friendzone-ul tau. Probabil motivul pentru care nu a luat el initiativa niciodata este pentru ca stia ca-l placi dar niciodata nu dovedesti asta. Asteptai tot el sa faca miscari pentru tine. Asta mie cel putin imi da de inteles ca esti cam nesincera. Probabil voiai doar validarea lui, iar odata ce si-ar fi expus interesul fata de tine, il tineai tu in friendzone, te-ai fi jucat tu cu el, si nu invers. Probabil a simtit asta si de asta a ales sa nu investeasca mai mult. De fat asta te doare pe tine, ca ai investit intr-o posibila relatie. Iubesti ce investesti, nu persoana.

De ce facem noi baietii asta? De ce faceti voi fetele asta mult mai des ca noi? Te-ai gandit ca voi faceti asta infinit mai des ca noi? Gandeste-te ca un baiat investeste de obicei mai mult: noi facem primul pas, noi invitam in oras, noi gestionam interactiunea, este un risc emotional care se poate intoarce impotriva noastra. El probabil a simtit asta din partea ta. Stia ca-l placi dar nu ziceai nimic. Orgoliul tau de femeie era mai mare decat interesul pentru el. Daca interesul prima, ofereai macar cateva indicii mai evidente. Nu-ti place sa comunici direct? Iti place sa comunici subtil? Nu suntem femei si nu avem globuri de cristal sa stim exact ce e in capul vostru. Iti place de un baiat, fa bine si comunica ca un baiat, adica cu limbaj evident si direct. Inteleg ca e neplacut pentru o femeie sa comunice direct asa cum e neplacut pentru un baiat sa comunice subtil ca o femeie. Il placeai, nu ai vrut sa-i dai de inteles asta. Atunci nu te mira de ce nici el nu a vrut sa investeasca in tine. Ai tratat aceasta interactiune ca un joc muieresc si cumva si-a dat seama de asta si nu a vrut sa intre in jocul tau. Imagineaza-ti ca ce ai patit tu patesc infinit mai multi baieti, adica friendzone. Naspa, nu? Scuza-ma, dar bine ti-a facut happy

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Uneori sti ce uram noi baietii? Uram criptica. Tu i-ai aratat ca il placi insa, daca disperi, de ce nu il intrebi pe direct? Uneori este mult mai indicat. Asa nu te mai zapacesti nici tu nici el. Poate se prinde mai greu, poate e timid, poate nu e sigur ca vrei asta de la el si se teme sa nu te indeparteze.

Spune-i: "Mai Nostradamus (sau cum il cheama pe el) eu te plac destul de mult, adica, eu chiar tin la tine. De la tine insa am primit semnale mixte, asa ca hai sa nu ne mai invartim in jurul cozii. Spune-mi pe drept, ma placi sau nu? Vrei o relatie?"

Ei, ma rog nu o spui chiaar asa. Il cunosti mai bine si stii tu cum sa o spui, insa ideea este aceea. Fi directa. Si nu-i scoate ochii cu mama lui ca nu-i frumos. Doar spune-i ca iti pasa de el.

Bafta! happy

| anonim_4396 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu disper cu nimic. Niciodată nu i-am spus eu "Hai să ne vedem", absolut niciodată. El a luat inițiativa mereu, el a scris primul mesaj etc. Mie dacă mi-a plăcut de el, a fost totul secret și nu l-am deranjat cu nimic. Mai apoi a aflat el câte ceva dar nu mare lucru. Nu sunt genul să mă țin de cineva și sunt extrem de orgolioasă și timidă. El știe că l-am plăcut. Dacă el nu simțea ceva pentru mine, de ce m-a tot zăpăcit? Asta nu inteleg! De ce faceti asta voi băieții? Trebuia sa isi vada de treaba. Oricum el lua inițiativa mereu. Cu ce am greșit eu? Și nu scot ochii nimănui. Mie mi-a făcut mare plăcere să merg la mama lui. M-a îmbrățișat la final. Femeia nu ma cunoaște nici acum. Cat de tristă era, nici nu a apucat să mă întrebe cum mă cheamă. S-a trezit cu mine în salon. Mie nu îmi pare rău. A fost o faptă bună din suflet. happy