| AdeeKidd a întrebat:

Heii, imi puteti spune ce reprezinta un sbol pentru voi sau in general? (orice fel de simbol) FUNDA!winking

Răspuns Câştigător
| Andreea069 a răspuns:

Un simbol? Pai eu cred ca e un fel de rezumat sau prescurtare a ceea ce vrea sa reprezinte, sau o emblema a unui lucru... happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SIMBOLUL PESTELUI LUI ISUS
In general crestinii neoprotestanti folosesc semnul pestelui. La inceputurile crestinismului semnul a avut rol de recunoastere intre adeptii noii religii.
Este un Acrostih din greaca Koine format din literele cu care încep cuvintele
Iisus
Christos
Fiul lui
Dumnezeu
Mantuitorul

Desi il folosesc mai mult crestinii neoprotestanti, l-am vazut folosit cel putin intr-un context ortodox. E adevarat, nu pe masina.
E posibil sa fie mai frecvent pe masini aduse din vest pentru ca la noi nu prea aveai de unde sa il cumperi gata facut. Acum il găsesti prin librariile confesionala.
Te pup!