| ălacumarfa a întrebat:

Helau. De ce atunci cand oamenii nu primesc ceea ce isi doresc devin agresivi? ( e o generalizare, in majoritatea cazurilor se intampla asa)

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

O generalizare cam proastă. Oricum acei oameni sunt foarte imaturi, răsfățați și impulsivi.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Ai generalizat un pic gresit...nu,majoritatea oamenilor actioneaza asa, doar cativa.
Cei ce actioneaza asa sunt oamenii ce depun foarte putin efort si care sunt frustrati, considera ca totul li se cuvine si ca au o contributie importanta in tot ceea ce fac.Se considera superior, totul li se cuvine (asa cred ei) si atunci cand nu primesc ceea ce isi doresc devin agresivi...
Este doar parerea mea! Acesta este felul lor de a fi!
Succes!

-Blytz-

| ălacumarfa explică (pentru RainmakerX):

Nu am generalizat deloc gresit... agresivitatea poate fi si verbala si comportamentala. Chiar si atunci cand te comporti urat e tot un fel de agresivitate.

| KamaSutra a răspuns:

Pentru ca au fost obisnuiti de mamica si de taticul sa primeasca tot ce vor, apoi cand au intrat in viata reala, rasfatatul si-a spus cuvantul

| L1feDRAIN a răspuns:

Pai tristetea..lipsa acelui lucru pe care si l-au dorit.
Si daca e suparat tare (si depinde de constructia lui psihica) si cineva vrea sa vorbeasca cu el el vazind acel om ca e fericit in timp ce el e trist se face agresiv si ii spune ceva sau chiar mai rau.

| Miitzuu a răspuns:

Lipsa autocontrolului si a celor 7 ani de acasa se leaga de multe ori. Iar generalizarea..cred ca tine mai mult de anturaj ( no offense ), pentru ca eu nu am remarcat o agresivitate anume la modul "general" ( doar o evidenta nemultumire, si atat. )