| PrettyGirl02 a întrebat:

Hey.As vrea sa stiu ce inseamna cuvantul "light".Am mai vazut asta la coca-cola, la margarina si nu stiu cam ce vrea sa insemne.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

"Light" - inseamna usor, dar in cazul folosit la lapte, unt sau margarina, inseaman: "degresat", sau "fara garsimi prea multe".

3 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Înseamnă ușor. La coca-cola înseamnă că nu are zahăr, iar la margarină înseamnă că nu are grăsime, sau are mai puțină grăsime decât margarina obișnuită.

| zăGhost a răspuns:

"Light" ad litteram inseamna "lumina". In contextele comerciale se refera la faptul ca produsul e mai slab (nu calitativ), nu are atat de mult zahar sau atat de multe grasimi, depinde de produs...