| Tanasiri a întrebat:

Hey happy Ce fel de experimente sociale cunoasteti? FUNDA happy

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

"Drimmero".
Drimmero este un experiment social în care un bărbat de 30 de ani, șomer și obsedat de fotbal este adus pe un site frecventat de fete de 15 ani, pentru a încerca să le agațe. Cercetătorii vor să vadă cum se comportă aceste fete când li se propune să se întâlnească cu Drimmero. Punctul slab al acestui experiment este însuși Drimmero, care nu reușește să agațe nimic.

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu stiam ca esti unul din fanii mei, continua, o duci bine!

| Darkmagic a răspuns:

Sunt un vagon de experimente sociale, de unele sunteti constienti, altele nici nu stiti ca exista...
Cu ce doresti sa incep? big grin
Ca exemple, putem trece prin "experimentul sapunului de culoare rosie" facut in SUA, (a afectat numai cateva mii de persoane), prin "falansterul de la Scaieni", " Experimentul Stanford Prison", "MK-Ultra", terminand cu comunismul sau Facebook.
Cand se creeaza artificial state ca Iran de exemplu, poate sa fie socotit actul in sine un experiment social? big grin
Cum am spus, sunt un vagon, sute, poate mii...
Despre care anume doresti sa discutam aprofundat?