| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De ce in oglinda arăt într-un fel și în camera de la telefon sunt strâmbă?

3 răspunsuri:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Oglinda este irelevantă. Camera telefonului are întotdeauna dreptate.

| BloodyLips a răspuns:

Pentru ca in oglinda iti focusezi privirea in anumite unghiuri care ti se par tie bune in timp ce camera telefonului focuseaza intr-un anumit punct, ceea ce creeaza un fenomen numit distorsiune de unghi larg, adica unele obiecte care sunt mai apropiate de obiectiv pot parea mai mari decat sunt in realitate. In fotografii tinzi sa iti observi mai bine defectele pentru ca nu te mai concentrezi pe anumite parti care iti plac, fotografia este o imagine de ansamblu. Nici imaginea din oglinda nu corespunde 100% cu realitatea, ceva ce tine mai mult de dimensiunea psihologica. Cand te privesti intr-o oglinda din reflex iti controlezi mai bine postura si te comporti altfel decat o faci in mod normal.

| Hurin a răspuns:

Daca stai dreapta normal ca apari asa rolling on the floor