| Arisu a întrebat:

Hey,hey happy
Mi-a venit spontan ideea de a învăța să pronuț litera "R" în limba franceză,nu reușesc big grin
mă poate cineva ajuta cum s-o fac?
vă roog big grin
niște sfaturi... ceva, ceva? big grinD

Răspuns Câştigător
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu pot sa-ti explic. Ar trebui sa spui cumva pe gat:\, unde se sfarseste limbalaughing, ce cidat suna. Si sa ai si putina saliva, parca se aude mai bine.
Eu pot reusi dar nu stiu cum sa-ti explic! I don't want to see
RRRRRRrrrrrrrRrRRRRR
*-*

5 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Ciudat*big grin
*-*

| Arisu explică:

Awwww :D ce drăguță explicație :D
cît de ciudat n-a sunat,dar am încercat, am exersat și s-a primit, nu excelent, dar mai continui...:D
Faza cu saliva, e neapărat să fie? e mai simplu așa? O_o

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru Arisu):

Pai eu asa reusesc mai bine. La mine suna mai rrr-itlaughing. Dar daca tu poti face si fara saliva, e bine.
Bafta, sa-ti iasa un rr-it specific frantuzuluihappy.
*-*

| Arisu explică:

Merci pentru sfat))))

| Solsagan a răspuns:

Bre, nu ştiu cum să-ţi explic şi nu am de gând să mă înregistrez să-ţi arăt cum se face, dar caută un cuvânt în franceză ( aller, de exemplu ) pe Google Translate şi poţi auzi acolo, că are o opţiune, cum presupun că ştii.
Dar r-ul franţuzesc se pronunţă nazal, în esenţă. Nu ştiu cum să-ţi explic.