| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume

In link aveti 3 screenshot-uri. Cititi si spuneti si voi ce parere aveti.

https://imgur.com/gallery/niCyJNj

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

La noi în familie se vorbește cu "tu". Dar niciodată nu a existat vreo lipsă de respect din cauza adresării.

În schimb, în gașca de prieteni din copilărie, vorbim numai cu dumneavoastră.
Niciodată nu zicem "i-a mai du-te tu în..." ci întotdeauna va fi "i-a mai duceți-vă dumneavoastră în..."
Respect.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fiecare vorbeste cum este obisnuit, cum sunt obiceiurile sau cum ii permite cealalta persoana sa ii se adreseze, nu este nicio problema.

PS: eu ii ziceam "dumneavoastra" si lui Dumnezeu (:

| Freya1 a răspuns:

La noi in familie nu se obișnuiește să se vorbească cu dumneavoastra înafara de bunici, unchi, mătuși ce practic sunt un pic mai străini, sau mai in varsta decat cei din casa cu care ai crescut până la N varsta.
Dar nu mi se pare nici gresit, e chiar frumos si politicos.

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu unul traiesc în Ardeal și la noi se vorbește cu "tu", mai ales între parinti si copii. În Moldova cultura e alta si se vorbeste cu dumneavoastra. Sincer nu mi se pare nimic gresit in asta. Mi se pare ciudat sa te plangi, sa judeci sau sa critici alte familii ca au alte exprimari culturale decat tine. Fiecare regiune e diferita si are obiceiuri diferite.

As avea o precizare. Nu e adevarat ca in engleza nu exista pronume de politete. Cel putin nu e in totalitate adevarat.

În engleză existau pronumele "You" și "Thou" sau "Thee".
You era pronumele de politete, iar Thou era pronumele simplu.
In timp "Thou" a disparut si a ramas doar pronumele de politete "You".

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Într-adevăr nu poți unei persoane în vârstă să i te adresezi cu "băi". Acum aproximează fiecare vârsta interlocutorului și atunci vei ști cum să i te adresezi.Da, în limba engleză te adresezi doar cu mr.(mister, domnul), mrs.(mistress, doamna), miss(domnișoară).Și am putea lua acest exemplu de la ei toți.Toate formulele astea de adresare, toată politețea, e fără folos dacă în gândul tău sau pe la spate vorbești urât, batjocorești acea persoană. Trebuie să te adresezi cu drag.Te adresezi celor din jur la fel cum vrei și tu să fi la rândul tău tratat, altfel decât să porți o discuție așa în scârbă mai bine îi ocolești.