| bybyu a întrebat:

Hey ma poate ajuta si pe mine cineva? Vreau si eu sa stiu impul si modul verbelor : prend, designer, a marque

Multumesc anticipat
Dau funda

1 răspuns:
| crystall17 a răspuns:

Timpul si modul? Pai prend e la indicativ prezent, persoana a treia singular (indicatif présent), designer este verb la infinitiv, iar a marque, uhm, esti sigur/a ca nu se scrie à marquer? pentru ca asta as sti sa iti spun ca e tot la infinitiv, insotit de prepozitia à si s-ar traduce in romana prin "de"; in cazul de fata, à marquer inseamna de marcat, adica ceva de marcat, o notita de marcat intr-un caiet de pilda, e la modul supin daca nu ma insel, in romana, care este un mod nepredicativ (adica nu joaca functia de verb in propozitie).