| MilkaGurlRo a întrebat:

Hey! Nu stiu cum sa ma exprim prea bine, dar am o problema. Cred ca nu pot sa vorbesc cu oamenii, adica de fiecare data ma agit sau, spre ex. sunt foarte critica, iar atunci cand imi exprim parerea despre ceva anume punctez mereu defectele prima data. Sfaturi?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea bunici mele, cam acum 120 de ani, era o vorbă. o îndrumare pentru fetele de la țară.
În timp ce vorbești, pune 2 degete peste gură. Adică să vorbești doar cu o parte a gurii, care a rămas neacoperită de degete, căci astfel te vei abține să nu spui prea multe prostii, lucruri ne la locul lor, așa cum fac copii mici, negândite, nepotrivite, nedemne.
Astfel încearcă soluția asta. Pune două degete peste gură. Altfel, înainte să caști gura ( se mai spune că te-a luat gura pe dinainte), să gândești un pic. Nu mult, că e obositor să gândești, dar măcar un pic.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă ai crucea lui Iisus în viața de zi cu zi, vei vorbi ce trebuie.

| Donsavas a răspuns:

E o formă de apărare. Ar trebui să discuți cu un psihoterapeut.

Răspuns utilizator avertizat