| MissyFrumy a întrebat:

Hey! O intrebare.Va rog intrati dau funda.Care e bun la romana? Sa ma ajute si pe miine.
Explicati ortografia urmatoarelor enunturi;
-Scrieti tema!
-Scrie-ti tema!
Dauu Funda

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Primul enunt este pentru persoana a IIIa plural: (Voi) scrieti tema! si al doilea este pentru persoana II singular: (Tu) scrie-ti tema!

| Oana65 a răspuns (pentru luiza):

Primul enunt este pentru persoana a IIIa plural: (Voi) scrieti tema! si al doilea este pentru persoana II singular: (Tu) scrie-ti tema!
Corectie tonguerimul enunt este pentru persoana a IIa plural: (Voi) scrieti tema! si al doilea este pentru persoana II singular: (Tu) scrie-ti tema!
Voi este la persoana a || a plural!

5 răspunsuri:
| Oana65 a răspuns:

Pai sunt buna la romana uite : "Scrieti tema! " nu este scris corect, pe cand "Scrie-ti tema! " este deoarece scrie-ti se scrie cu cratima ( liniuta de unire - ) Imi dai funda!

| a1doru a răspuns (pentru Oana65):

Nu-ti da funda!rolling on the floor

| Oana65 a răspuns (pentru a1doru):

Nu-mi pasa!

| a1doru a răspuns (pentru Oana65):

Nici mie!rolling on the floor