| Goddessss a întrebat:

Hey, salut!
De ce trece timpul așa de repede? Chestia asta mă panichează rău...
E din cauza mea sau și vouă vi se întâmplă?
Am observat chestia asta nu numai toamna sau iarna ci și vara când ziua normal ar trebui sa fie mai lungă.
Ce părere aveți?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si mie mi se pare asta pana ma pun pe invatat sa vezi cum trece atunci timpul atat de greu, timpul este percput in functie de fiecare diferit /situatie, dar, daca ti omul inchis intr-un loc el vei vedea ca va reveni la ceasul lui biologic

| Frank51 a răspuns:

Fiecare percepe trecerea timpului diferit, mai ales ca unele evenimente par sa treaca mai repede sau mai incet.

| syd a răspuns:

­timpul nu trece, timpul se invarte pe loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mie mi se întâmplă. Nici nu știu când a trecut vara asta așa repede.

| Speranta12 a răspuns:

Treaba sta altfel de fapt.

Treaba tine de 2 moduri ale creierului zi de zi. Modul constient si modul auto-pilot. Noi facem actiunile zi de zi in aceste 2 moduri. Unele actiuni le facem constient, foarte implicati si constienti si alte actiuni le facem pe auto-pilot. Multe studii stiintifice pana in prezent arata ca in majoritatea zilei, oamenii sunt pe auto-pilot.

Treaba e ca atata timp catesti pe modul constient, in care creierul tau e pus sa gandeasca activ, greu, atunci timpul il simtim ca trece mai greu, mai greoi.

Iar atunci cand nu prea faci nimic intr-o zi, atunci cand nu iti duci viata dupa un anumit program, traiesti mai mult pe auto-pilot si la final, chiar daca au trecut o groaza de zile, simti ca n-ai facut nimic important in ele si ca timpul a trecut prea repede.

Cand ai un program stabilit, altfel trece timpul. Timpul devine mai calitativ.

Aici spune despre asta:
https://m.youtube.com/watch?v=q06YIWCR2Js

https://m.youtube.com/watch?v=Q_fFattg8N0

| brokxy a răspuns:

La fel si mie! Gen e 1 dupa masa si imediat parca e deja 7 seara in fiecare zii. Si liceul a trecut atat de repede. 4 ani parca a fost unul. Bine zic batranii ca tineretea trece repede.
Imediat o sa fim si noi batrani sad si ne vom dori ca timpul sa treaca mai incet

| christine99 a răspuns:

Cand o sa fiu mai batrana probabil ma va ingrijora putin pentru ca viata are un final etern, poate tu ai aceasta frica in subconstient.

| morfeo a răspuns:

Din cauza rutinei.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Dap, mai ales de cand m-am angajat. Este destul de enervant ca abia de apuc sa fac ceva cu timpul meu liber si fara a-mi da seama se si face 22 si trebuie` sa ma pregatesc de culcare caci ziua urmatoare am munca.

| Cduncfujndf a răspuns:

Credeam că sunt singura care a observat asta.
Sincer chiar cred că s-a întâmplat ceva cu timpul.
Deci am 15 ani și sunt clasa a 9a, luna viitoare fac 16. ( am fost dată la 8 ani la școală)
Chestia asta cu timpul, nu știu exact când a început, dar eu prin clasa a 7 a am început să observ asta.
Deci, pur și simplu, până atunci, mai ales în clasa a 5 a și a 6 a, mă plictiseam rău de tot în ore, mi se părea că trec 2 ore, nu una.
Apoi în clasa a 7 a, pe la începutul iernii, am observat că trece timpul mai repede. Orele treceau așa de repede încât nu mi-a venit să cred.
Atunci aveam 14 ani, iar acum 16...Nu îmi vine să cred! A trecut timpul așa de repede.
Și încă continuă să treacă prea repede.
Încă de acum încep să realizez, că timpul, ăștia 4 ani de liceu se vor duce foarte repede. Iar după...nici nu îmi vine să cred că o să trebuie să fac o facultate sau să mă angajez. Mi se pare prea repede.
Și asta nu e corect. S-a întâmplat ceva cu timpul, și nu înțeleg cum sunt decât câteva persoane care au observat asta.

| Goddessss explică (pentru Cduncfujndf):

Deci eu chiar nu glumesc. Ma bucur ca suntem de aceeasi părere.
Chiar nu mai stiu ce sa zic...

| Cduncfujndf a răspuns (pentru Goddessss):

Crede-mă, nici eu nu glumesc. Și ceva chiar se întâmplă. Am stat puțin " să studiez " chestia asta. Nu am studiat la propriu, dar în urmă cu câteva luni. Timp de vreo două- trei săptămâni, din când în când eram puțin atentă, la ceas și la ceea ce se întâmplă.
Deci, timpul trece chiar mai repede. Și examenele de clasa a 8 a, au trecut așa repede și banchetul.
Să zicem că e un eveniment, sau de exemplu acum că am intrat la liceu...pe moment ai impresia că timpul trece normal, dar când se termină orele, parcă a trecut timpul așa de repede. De exemplu azi când eram la liceu, mi s-a părut că a trecut timpul normal, dar când am terminat orele, mi s-a părut că au trecut doar 3 ore ( am avut 7 ore ).
Nu ne imaginăm asta, îți pun eu, că e totul cât se poate de real. Pe mine chiar mă afectează chestia asta. Mai ales cu somnul. Eu de obicei mă culc târziu pe la 2, și mă trezesc destul de obosită ( dorm vreo 6 ore). Și odată m-am culcat la 11 ca să fiu mai odihnita următoare zi. Am dormit vreo 11 ore, că m-am trezit și dimineața mai târziu. Nu am simțit că am dormit mai mult, era de parcă am dormit cu jumătate de oră mai mult decât de obicei.
Fiindcă timpul trece mai repede și orele de somn se duc mai repede.
Nu am ce să fac, decât să mă adaptez la situația asta.

| Maia55 a răspuns:

Timpul trece asa cum îl percepi tu. Ni se pare ca trece mai repede pentru ca suntem ocupați, mereu pe fuga. Dacă te-ai plictisii și ai sta toată ziua în pat ți s-ar părea ca trece foarte greu.

| Kreisegger a răspuns:

Uite aici un răspuns un pic ștințific...
Albert Einstein susține prin teoria sa celebră că timpul de fapt nu există în general.El este pur și simplu relativ, adică fiecare om îl percepe în felul său. Dacă tu ai senzația că timpul trece repede, atunci așa se va întâmpla, iar dacă ai senzația că timpul trece mai încet înseamnă că așa îl percepi în momentul respectiv

Pe scurt totul ține de modul în care tu percepi timpul, și modul în care vrei ca acesta să treacă, totul ține de creierul și gândirea ta...

| radu32 a răspuns:

Nu ti se pare asa este, timpul ceasul pare a fii dat pe repede inainte, e un sentiment ciudat. Nici mie nu mi se pare normal!