| AquaBlue97 a întrebat:

Hey TPU!

Am o intrebare pentru cine stie:

Vreau sa imi fac un tatuaj pe mana ( de la urmar pana la incheietura ) si niste literte pe degete ( pe partea cu unchii)

Intrebarea este, cat dureaza aproximativ?

In ce zona ma va durea mai tare? din toata suprafata descrisa mai sus.

Si ce simt atunci cand imi face tatuajul? ( adica e comparativ cu un altfel de durere simtita pana acum? )

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca asta iti doresti cu adevarat vei trece peste durere, insa acorda-ti suficient timp inainte pentru a hotara ce fel de tatuaj vrei, pentru ca il vei purta cam toata viata.
PS:Citeste urmatoarele, nu sunt scrise de mine, dar iti vor prinde bine:
10 Lucruri pe care sa nu le faci cand te tatuezi:
1. Sa fii in stare de ebrietate sau drogat - Cum nu vrei ca artistul tau sa fie beat sau drogat, iti sugerez ca nici tu sa sa fii. Cand te afli in stare de ebrietate ai tendinta sa te misti intr-una si sa sangerezi mai mult...si sa nu iti mai amintesti ce s-a intamplat cu o seara inainte.
2. Sa te tocmesti la pret - Stabilim preturile in functie de timpul care ne ia sa finalizam lucrarea clientului nostru, precum un mecanic, constructor, psihiatru, avocat, etc., numai ca noi vom pune ceva ce vei avea pe corp pentru tot restul vietii tale...O masina se poate deterioea in timp, dar capodopera o vei avea pe corp tot timpul. Daca vei merge la cineva care iti va cere un pachet de tigari si o bere pentru un tatuaj, apoi la cineva care iti va cere o suma destul de piperata de bani, ar trebui sa te intrebi de ce. Probabil ca cel cu berea iti va da gratis si o hepatita pe langa tatuaj.
3. Sa nu ai nici o idee ce vrei - cand aud "vreau sa-mi fac un tatuaj, dar nu stiu ce" ma face sa-mi bag masina de tatuat in gat. E CEVA CE VEI AVEA PENTRU TOT RESTUL VIETII SI TU NU STII CE VREI...pentru ce ma mai deranjezi? Pot sa lucrez cu idei. cu imagini de pe net, cu desene, etc., dar nu ma pune sa-ti citesc gandurile.
4.Sa te astepti sa fii tatuat imediat - Artistii buni fac programari. Daca artistul este bun, te va programa, poate peste cateva zile, poate peste o saptamana, poate peste o luna. Gandeste-te de ce - inseamna ca persoana respectiva e ocupata si nu are nevoie disperata de banii tai, vrea doar sa iti faca tatuajul sa arate cat mai bine.
5. Sa te enervezi daca artistul nu vrea sa faca tatuajul tau, sau iti sugereaza altceva asemanator - inseamna ca ce ai ales tu arata rau, sau nu se potriveste in zona respectiva.
6. Sa pui constrangeri de timp asupra noastra - Arta nu se creeaza in jumate de ora. (daca pentru a desena pe o pagina A4 imi ia 8-10 ore, pe piele imi va lua dublu)Nu presupune ca stii cat dureaza sa fac tatuajul respectiv, artistii nu prea au notiunea timpului, de obicei 10 minute inseamna o ora. De asemenea, daca trebuie sa fii undeva in ziua respectiva, ar trebui sa te programezi la tatuat alta data.
7. Sa-i spui artistului cum sa-si faca treaba - Nimanui nu-i place asta, in special noua. Nici nu compara, daca mai ai alte tatuaje, la pret, timp, etc... fiecare persoana are alt stil de a lucra. Nu-i spun mecanicului cum sa-mi repare masina, pentru ca habar nu am cum se repara o masina.
8. Sa-ti aduci anturajul cu tine la tatuat - O persoana mai merge sa vina cu tine, dar sa-ti aduci toti prietenii? E obositor cu atatea persoane in jurul meu, atunci cand eu trebuie sa ma concentrez si cel mai important - nu-ti adu copiii cu tine, se plictisesc repede, sunt galagiosi si categoric voi gresi ceva la tatuajul tau. Daca nu ai voie sa te tatuezi pana la varsta de 18 ani, de ce sa aduci un copil de 3 ani?
9. Sa te neglijezi - Cel mai rau e sa vina cineva si sa miroase a buncar...nici nu exagera cu parfumul. Si te rog mananca ceva inainte de a veni, nu vreau sa-mi lesini in timp ce lucrez.
10. Sa nu urmezi instructiunile artistului tau - Te rog fii foarte atent la felul in care iti explic cum sa ai grija de tatuajul care ti l-am facut... Daca nu ai grija de el exista sansa ca sa nu te mai tatuez pe viitor, voi considera ca ti-ai batut joc de munca mea.Nu poti spune ca ai avut grija de el cum ti-am explicat eu, pentru ca pot sa-mi dau seama cum a fost ingrijit.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Dupa cum ai pus intrebarea imi dau seama ca nu iti doresti un tatuaj cu adevarat, iti doresti doar pentru a fi "la moda", si probabil mai tarziu il vei regreta, dar fie.
Durata de efectuare a lui e in functie de complexistate, dar dupa cum spui tu ca il vrei ar dura cam 6 ore.
Durerea va fi la fel peste tot, in aceea zona nu ar trebui sa fie foarte mari diferente de durere.
Ce simti? E ca o piscatura de tantar continua.

Cat despre tatuajul pe degete sfatul meu e sa nu il faci, vei vedea ca se va sterge in viitor, si daca il vrei sa iti ramana va trebui sa il "bati" din nou cand incepe sa dispara.

PS:Nu uita ca un tatuaj il porti toata viata, alege-l bine, cand mergi la el trebuie sa ai deja in gand modelul, nu sa mergi si sa il intrebi pe tatuator cam ce model ti-ar da bine, alege-ti din timp un model care iti place, si care te-ar face sa te simti mandru peste ani.

| AquaBlue97 explică (pentru OldSoul):

Multumesc de raspuns, insa chiar imi doresc unul dar am fobie de tot ce inseamna durere continua si din aceasta cauza am formulat asa intrebarea

| AquaBlue97 explică (pentru OldSoul):

Iti multumesc mult pentru cele scrise mai sus si ma incadrez in tot ce e scris, acum am doua modele in cap dar vreau doar pe mana stanga si atat momentan, trebuie sa ma hotarasc.

| OldSoul a răspuns (pentru AquaBlue97):

Ok, mult succes.

| AquaBlue97 explică (pentru OldSoul):

Am vorbit cu un specialist in Canada, sunt programat dupa Craciun, suma se invarate pe la 4000$ dar asta e... Multumesc mult!

Sper ca nu doara chiar rau.

| OldSoul a răspuns (pentru AquaBlue97):

Mai bine dai un ban in plus, dar cel putin esti multumit, si o sa ai un tatuaj frumos toata viata.

| AquaBlue97 explică (pentru OldSoul):

Da normal, daca vrei ceva macar sa fie de calitate

| OldSoul a răspuns (pentru AquaBlue97):

Daca asta iti doresti cu adevarat vei trece peste durere, insa acorda-ti suficient timp inainte pentru a hotara ce fel de tatuaj vrei, pentru ca il vei purta cam toata viata.
PS:Citeste urmatoarele, nu sunt scrise de mine, dar iti vor prinde bine:
10 Lucruri pe care sa nu le faci cand te tatuezi:
1. Sa fii in stare de ebrietate sau drogat - Cum nu vrei ca artistul tau sa fie beat sau drogat, iti sugerez ca nici tu sa sa fii. Cand te afli in stare de ebrietate ai tendinta sa te misti intr-una si sa sangerezi mai mult...si sa nu iti mai amintesti ce s-a intamplat cu o seara inainte.
2. Sa te tocmesti la pret - Stabilim preturile in functie de timpul care ne ia sa finalizam lucrarea clientului nostru, precum un mecanic, constructor, psihiatru, avocat, etc., numai ca noi vom pune ceva ce vei avea pe corp pentru tot restul vietii tale...O masina se poate deterioea in timp, dar capodopera o vei avea pe corp tot timpul. Daca vei merge la cineva care iti va cere un pachet de tigari si o bere pentru un tatuaj, apoi la cineva care iti va cere o suma destul de piperata de bani, ar trebui sa te intrebi de ce. Probabil ca cel cu berea iti va da gratis si o hepatita pe langa tatuaj.
3. Sa nu ai nici o idee ce vrei - cand aud "vreau sa-mi fac un tatuaj, dar nu stiu ce" ma face sa-mi bag masina de tatuat in gat. E CEVA CE VEI AVEA PENTRU TOT RESTUL VIETII SI TU NU STII CE VREI...pentru ce ma mai deranjezi? Pot sa lucrez cu idei. cu imagini de pe net, cu desene, etc., dar nu ma pune sa-ti citesc gandurile.
4.Sa te astepti sa fii tatuat imediat - Artistii buni fac programari. Daca artistul este bun, te va programa, poate peste cateva zile, poate peste o saptamana, poate peste o luna. Gandeste-te de ce - inseamna ca persoana respectiva e ocupata si nu are nevoie disperata de banii tai, vrea doar sa iti faca tatuajul sa arate cat mai bine.
5. Sa te enervezi daca artistul nu vrea sa faca tatuajul tau, sau iti sugereaza altceva asemanator - inseamna ca ce ai ales tu arata rau, sau nu se potriveste in zona respectiva.
6. Sa pui constrangeri de timp asupra noastra - Arta nu se creeaza in jumate de ora. (daca pentru a desena pe o pagina A4 imi ia 8-10 ore, pe piele imi va lua dublu)Nu presupune ca stii cat dureaza sa fac tatuajul respectiv, artistii nu prea au notiunea timpului, de obicei 10 minute inseamna o ora. De asemenea, daca trebuie sa fii undeva in ziua respectiva, ar trebui sa te programezi la tatuat alta data.
7. Sa-i spui artistului cum sa-si faca treaba - Nimanui nu-i place asta, in special noua. Nici nu compara, daca mai ai alte tatuaje, la pret, timp, etc... fiecare persoana are alt stil de a lucra. Nu-i spun mecanicului cum sa-mi repare masina, pentru ca habar nu am cum se repara o masina.
8. Sa-ti aduci anturajul cu tine la tatuat - O persoana mai merge sa vina cu tine, dar sa-ti aduci toti prietenii? E obositor cu atatea persoane in jurul meu, atunci cand eu trebuie sa ma concentrez si cel mai important - nu-ti adu copiii cu tine, se plictisesc repede, sunt galagiosi si categoric voi gresi ceva la tatuajul tau. Daca nu ai voie sa te tatuezi pana la varsta de 18 ani, de ce sa aduci un copil de 3 ani?
9. Sa te neglijezi - Cel mai rau e sa vina cineva si sa miroase a buncar...nici nu exagera cu parfumul. Si te rog mananca ceva inainte de a veni, nu vreau sa-mi lesini in timp ce lucrez.
10. Sa nu urmezi instructiunile artistului tau - Te rog fii foarte atent la felul in care iti explic cum sa ai grija de tatuajul care ti l-am facut... Daca nu ai grija de el exista sansa ca sa nu te mai tatuez pe viitor, voi considera ca ti-ai batut joc de munca mea.Nu poti spune ca ai avut grija de el cum ti-am explicat eu, pentru ca pot sa-mi dau seama cum a fost ingrijit.