| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca in multe filme/anime, care au ca tema "era" medievala, apar multe creaturi mistice, cum sunt zanele, elfii, trolii, goblinii, etc. Stiu ca aceste creaturi mistice nu sunt reale, si nici nu au fost reale, dar intrebarea mea este : Cum si de ce au fost concepute aceste fiinte? Si de ce tocmai in era medievala? De ce in toate filmele/animeurile, aceste fiinte apar doar atunci cand este era medievala?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in acea perioada oamenii erau lipsiti de educatie. Le lipsea cultura, invatatura iar despre stiinta nici nu poate fi vorba. Orice lucru sau fenomen ce nu era pe intelesul lor si nu putea fi explicat era pus pe seama unor fiinte sau zeitati cu puteri supranaturale. Incepand cu renasterea si perioada industriala din secolele XVII si XVIII, incet incet oamenii au inceput sa urmeze si sa studieze in primele scoli infiintate, devenit mai invatati, mai educati si automat mai destepti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt de acord cu tine, dar de ce oamenii si le imaginau intr-un fel anume : zanele cu aripi, elfii cu urechi mari, goblinii mici si urati. Eram curios de ce oamenii le atribuiau acestor fiinte mistice anumite trasaturi fizice?

| syd2 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cred ca ai niste stereotipuri foarte abstracte despre era medievala care tind mai mult spre falsitate. In era medievala unicul fauritor de invatatura si stiinta era biserica, de asemenea acolo se facea si scoala. Pur si simplu in era medievala necropsiile asupra trupurilor omenesti erau interzise si biologia nu avansase mult.De asemenea, aceste fiinte enumerate mai sus, nu au fost concepute in era medievala, primele documentari despre ele dateaza din secolul 18-19, de exemplu zanele, adica ele au fost inventate de niste contemporani ai vremii, alte creaturi posibil erau atribuite unor zeitati din alte culturi.