| OchyDeViperă4Love a întrebat:

Cei care au invatat germana sau o invata acum, cum vi se pare?
Mie de la inceput mi se pare cam grea.

Răspuns Câştigător
| Andreea_7045 a răspuns:

Pai eu fac germana de aproape 4 ani si este foarte ok...Adica e mult mai usoara decat engleza( asa mi se pare mie). De exemplu sunt niste reguli stricte in ceea ce priveste pronuntarea cuvintelor, iar in engleza nu prea exista. Intr-adevar gramatica nu este cea mai usoara, dar daca chiar vrei sa inveti, sigur reusesti.happy

2 răspunsuri:
| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Nu e grea deloc. Mie la inceput nu mi se parea grea, eram fericit ca o invat big grin

| pitikaaaa a răspuns:

Doar unele cuvinte care se pronunta mai greu. Dar daca faci ceva cu drag sau inveti ceva cu drag ti se va parea foarte usor indiferent cat de greu ar fihappy