| Kjhiok68945 a întrebat:

Vi se pare germana grea?

Răspuns Câştigător
| Ewelyne a răspuns:

Nu. Din punctul meu de vedere, e mult mai ușoară decât franceza.

| RAY a răspuns (pentru Ewelyne):

Cum sa fie mai ușoara ca o limba latina? franceza are un vocabular bogat asemanator cu limba romana in schimb limba germana are doar 2% comun, gramatica limbi germane este mult mai grea, sintaxa, pronuntarea, si unui nativ englez i este grea limba germana care na engleza este limba germanica dar unui vorbitor de limba latina =romana

| Ewelyne a răspuns (pentru RAY):

Mi-am exprimat strict opinia. Mie personal mi-a fost mult mai ușor să învăț germana decât franceza. Nu mă interesează ce spun statisticile, era vorba de „ experiența " mea. În plus, pe mine nu mă atrage în mod special pronunția, probabil de aceea mi se pare o limbă grea.

| RAY a răspuns (pentru Ewelyne):

Si eu am invatat Engleza din Filme, dar eu am facut o cercetare privind aceste limbi

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html

S-a estimat că aproximativ 38% din cuvintele românești sunt de origine franceză sau italiană

https://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_rom%C3%A2n%C4%83