| Aniela2777 a întrebat:

Cine poate sa formuleze definitii poetice pentru cuvinetele: "speranta", "vazduh","lumina" si "dimineata"? Va rog mult de tot ajutati-ma happy Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Rallu a răspuns:

Speranta este acea umbra din intuneric care te urmareste etern.
Vazduhul este locul imprejmuit de natura in care zanele indeplinesc dorinte.
Lumina te lumineaza atunci cand razele soarelui au incetat sa mai bata.
Dimineata renaste speranta in sufletele tuturor.
Sper ca e de folos!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speranţa este ceea ce a rămas după ce toate necazurile şi maladiile au ieşit din Cutia Pandorei; speranţa este opusul îngrijorării; speranţa este energia ce ne face să mergem înainte; este ultima armă puternică ce ne ajută să luptăm împotriva dezamăgirii şi întunericului;
Văzduhul este acel loc din Univers în care Dumnezeu îşi arată existenţa prin fenomenele pe care le produce: lumină şi întuneric, raze şi scântei, plonjările stelelor căzătoare, curcubeu, săgeţile fulgerului, furia, supărarea Lui pe oameni prin tunete;
Lumina este cunoaştere şi înţelepciune;
Dimineaţa este risipirea întunericului în lumina binefăcătoare aducătoare de speranţă.

| nivajna a răspuns:

Speranta inecata in lacrimi.vazduhul inodor.lumina ce te strapunge cu mii si mii de ctristale ucigatoare. dimineata asteptarilor intunecate